Zaskakujące zjawisko w Polsce. Kierowcom opadły szczęki

Burza piaskowa nie zdarza się w Polsce często. Jakież było zdziwienie polskich kierowców, którzy nagle znaleźli się w epicentrum tego groźnego zjawiska. Samochody zatrzymywano na drodze jeden po drugim. Dopiero po jakimś czasie dało się wznowić jazdę.

Burza piaskowa jest zjawiskiem wywoływanym przez silne wiatry. Powstaje na skutek zmieszania się chłodnego powietrza, które przelatuje na ciepłe obszary. Po drodze napotyka ono drobny, luźny materiał – pył, piasek, drobnicę ze skał.

Polska znajduje się w znacznej większości w klimacie przejściowym. Nieczęsto zdarza się taka anomalia pogodowa jak burza piaskowa. Na taką natknęli się jednak w miniony weekend kierowcy w powiecie świebodzińskim.

Zatrzymała ich burza piaskowa

W sieci krąży już nagranie z samochodu, który wbił się w sam środek burzy piaskowej. Kierowca znajdował się pod miejscowością Ługowo. Po wyjechaniu z terenu zabudowanego jego oczom ukazało się coś w rodzaju mgły. Z tym, że takiej w kolorze piasku.

Na niewiele zdaje się włączenie świateł awaryjnych. Widoczność przez szybę spada na kilkadziesiąt sekund do zera. Nie widać nawet przydrożnych drzew. Panowie w samochodzie są w szoku. Padają niecenzuralne słowa, pytanie o autocasco i komentarze (pasażer rozmawia przez telefon). Próbują niemrawo jechać ledwo widząc krajobraz. Dopiero z czasem widoczność wraca do normy. Zwykła burza „zmywa” drobiny piasku, które w burze piaskowej zebrały się na szybie przedniej.

Dopiero po kilkudziesięciu sekundach „wraca” widoczność. Powoli wychylają się drzewa, pobocze. Sprawy nie ułatwia kierowcy fakt, że natknął się na burzę wieczorową porą. W ciągu tylko jednego dnia filmik na kanale „STOP CHAM” w serwisie Youtube obejrzano ponad 20 tysięcy razy.

W Polsce nie zdarzają się często

Największe z burz piaskowych mogą sięgać nawet 2,5 kilometra wysokości. Bywa i tak, że są widoczne z kosmosu. Występuję głównie na Wielkich Równinach w Ameryce Północnej, na Półwyspie Arabskim, Pustyni Gobi w Mongolii, Saharze oraz innych pustynnych obszarach na świecie. Wszystkie miejsca łączy wysoka zmienność temperatur – od minus 10 po 50 stopni Celsjusza.

Burze piaskowe występują także na Marsie na skalę znacznie większą niż na Ziemi. Niektóre z marsjańskich burz pokrywają nawet całą planetę i trwają nawet kilkaset dni.

źródło:pikio.pl

Share

Dodaj komentarz