Jak będą się do nas zwracać w poczekalni u lekarza, skoro nie wolno już wymieniać nazwisk? Powstała lista wytycznych

Zwykle w przychodniach lekarskich doktor zapraszał do gabinetu pacjenta wywołując go po nazwisku.
W momencie gdy w życie weszło RODO, tego typu zachowanie jest niedopuszczalne.
Jak więc lekarze mają sobie z tym poradzić?

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało niedawno nowy poradnik skierowany do pacjentów i pracowników przychodni i szpitali „RODO w służbie zdrowia”. Został on przygotowany dzięki współpracy dwóch resortów – zdrowia i cyfryzacji.

Odpowiedź na błędy

W tym celu utworzona została specjalna Grupa Robocza ds. Ochrony Danych Osobowych. Jak dowiadujemy się ze strony Ministerstwa Zdrowia:

Utworzenie grupy było odpowiedzią na liczne przykłady błędnego zrozumienia przepisów RODO, a jej celem stało się opracowanie klucza postępowania w przypadkach nadinterpretacji przepisów oraz udzielenie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Pytania i odpowiedzi

Jak twierdzą twórcy, poradnik jest prosty i przejrzysty. Znalazły się w nim najczęściej zadawane pytania wraz ze zwięzłymi odpowiedziami. Pacjenci nie powinni mieć więc większych problemów ze zrozumieniem zamieszczonych tam treści. Poruszone w publikacji kwestie dotyczą m.in. metod rejestracji, opisywania leków danymi pacjentów oraz tabliczek informacyjnych ze specjalnościami lekarzy przy gabinetach.

Najbardziej interesującą kwestią są zalecane sposoby rejestracji pacjentów. W poradniku znalazło się wiele wskazówek dla pracowników służby zdrowia.

Oto kilka z nich:

strefa rejestracji pacjentów może znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu;

powinno stwarzać się więcej możliwości rejestracji online;

strefy rejestracji mogą być oddzielone barierkami;

pracownik, który rejestruje pacjenta, prosi tylko o dokument tożsamości lub numer PESEL;
pacjenci mogą wpisywać swoje dane na kratkach lub formularzach; muszą być one jednak szybko niszczone zaraz po wykorzystaniu

Duże zainteresowanie budzi także kwestia wywoływania pacjentów. Poradnik mówi, że może się to odbywać m.in. przez wezwanie po numerze nadanym w trakcie rejestracji, po godzinie wizyty lub po imieniu, gdy jest to wystarczające.

Źródło: chwilesloneczne.blogspot.com

Share

Dodaj komentarz