Wiek emerytalny osiągnął w lipcu. Należy mu się… 20 groszy emerytury

Gdy w lipcu pan Lesław Tomczak osiągnął w końcu wiek emerytalny, pomyślał: „Wreszcie się doczekałem.”

67-letni mężczyzna ucieszył się, gdy dostał od ZUS-u wiadomość, że przyznano mu emeryturę. Radość pana Tomczaka nie trwała jednak zbyt długo. Okazało się, że listonosz będzie co miesiąc przynosić mu do domu 20 groszy!

1

Jakim cudem przyznana została tak absurdalnie niska emerytura? Otóż ZUS wziął pod uwagę jedynie trzy miesiące udokumentowanej pracy pana Lesława na umowę-zlecenie. Mężczyzna jest niezadowolony, gdyż w latach 70. Pracował w PKP.

– „Po wyjściu z wojska najpierw zatrudnili mnie w Służbie Ochrony Kolei, a później zostałem maszynistą pociągu.” – wspomina emeryt.

Po trzech latach prowadzenia składów odszedł, gdyż miał już dość psychicznie wyczerpującej pracy. Niestety odpowiednie dokumenty potwierdzające ten okres przepadły. Później pomagał prowadzić rodzicom gospodarstwo rolne. To jednak nie zostało nigdzie odnotowane. W latach 80. zmarł ojciec pana Lesława.

– „Sam nie dawałem rady wszystkiego robić, więc z mamą sprzedaliśmy ziemię.” – mówi starszy pan.

Mama zmarła kilka lat później. Od tamtego czasu mężczyzna nigdzie nie był w stanie zagrzać miejsca. Chwytał się dorywczych prac, ale za każdym razem była to praca na czarno. Ostatecznie 17 lat temu schorowany mężczyzna zamieszkał w schronisku w Szczodrem.

– „Nie mam już sił, żeby szukać zagubionych dokumentów, ale ZUS mógłby dać spokój i nie robić sobie ze mnie żartów. Wysłanie przekazu kosztuje 7,50 zł, czyli prawie 40 razy więcej niż emerytura, którą dostaję.” – puka się w głowę pan Lesław.

Co o tej sprawie mówi rzecznik ZUS?

– „Najmniejsze świadczenie wypłacane dziś przez ZUS wynosi 4 grosze. Dla Zakładu decyzja emerytalna dotycząca 4 groszy i 2 tys. zł wymaga zaś tyle samo pracy i związana jest z tymi samymi formalnościami, jak np. wysyłka informacji do klienta.

Decyzję emerytalną musi od ZUS otrzymać każdy, bez względu na wysokość świadczenia. Jeżeli pan Lesław ma problem z udokumentowaniem okresów składkowych sprzed 1999 r., ale mamy pewność kiedy i gdzie pracował to deklaruję swoją pomoc w tym zakresie.

Zrobimy co w naszej mocy by pomóc panu Lesławowi w udokumentowaniu opłacanych składek do kapitału początkowego.” – powiedział rzecznik ZUS, Wojciech Andrusiewicz.

Jakie dokumenty zwiększają wysokość świadczenia emerytalnego?

  • świadectwa pracy lub legitymacje ubezpieczeniowe – muszą posiadać pieczątkę zakładu pracy oraz podpis i pieczątkę służbową pracodawcy. Muszą także zawierać wpisy o okresach zatrudnienia (data rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzaj wykonywanej pracy i jej wymiar)
  • legitymacja służbowa potwierdzająca zatrudnienie w danym okresie
  • umowa o pracę
  • wpisy w dowodach osobistych
  • wszelkie pisma kierowane przez zakład pracy do pracownika w okresie zatrudnienia (w sprawie powołania, angażowania, zwolnienia itp.) – na ich podstawie można będzie próbować ustalić okresy zatrudnienia.

Jeśli nie możesz udokumentować swojego zatrudniania i wysokości swoich dochodów, a twój zakład pracy został zlikwidowany, powinieneś skontaktować się z najbliższym oddziałem ZUS-u. Tam otrzymasz odpowiednią pomoc w dotarciu do archiwum dokumentów.

Źródło: polubione.com

Share