Uczniowie nie dostali się do szkół. Wiceminister nauki: mogą poszukać innej za granicą

Kilkanaście tysięcy uczniów w Polsce nie dostało się do wybranego liceum. Jedną z przyczyn jest kumulacja roczników. Wiceminister Andrzej Stanisławek zapytany o pomysł na rozwiązanie tej sytuacji stwierdził, że młodzież może wyjechać za granicę i tam znaleźć szkołę.

Z powodu „kumulacji roczników” szkoły muszą przyjąć prawie 370 tys. więcej uczniów niż rok wcześniej. O miejsce w liceum starają się gimnazjaliści i ósmoklasiści, łącznie to 705 tys. osób.

Do wybranej przez siebie szkoły nie dostało się kilkanaście tysięcy uczniów. W Szczecinie jest ich blisko 900, ponad 600 w Lublinie, około 1,2 tys. w Lublinie, ponad 2,5 tys. w Krakowie. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że w stolicy może ich być aż 7 tys.

Szkoły za granicą

Sytuacja prowadzi to do frustracji uczniów, część z nich decyduje się protestować. W poniedziałek o godz. 12 przed siedzibą Kuratorium Oświaty w Lublinie odbył się Lubelski Strajk Uczniowski. Jego organizatorzy chcą, by w szkołach stworzyć dodatkowe oddziały, co pozwoli na naukę w nich 150 uczniom z czerwonym paskiem.

Takie rozwiązanie, nie przynosi jednak odpowiedzi na to, co zrobić z resztą uczniów. Jak się jednak okazuje, pomysł na to ma wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Stanisławek.

– Taka myśl przychodzi mi do głowy, że może trzeba skorzystać z rozwiązań studenckich. Nie wiem, czy jest jeszcze na to szansa, ale może uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej szkoły, mogą poszukać odpowiedniej za granicą – doradził Stanisławek w rozmowie z „Kurierem Lubelskim”.

Źródło: kobieta.onet.pl

Share