Nowa opcja dla Donalda Tuska: fotel szefa EPP. Może pomóc w walce o prezydenturę Polski

Donald Tusk kolekcjonuje opcje, z których będzie mógł wybierać, gdy skończy mu się kadencja szefa Rady Europejskiej. Jak ustaliła Gazeta.pl, ma też taką: fotel szefa Europejskiej Partii Ludowej, która rządzi w Unii Europejskiej (EPP) i ma perspektywę na kolejną wygraną.

Donald Tusk nie zdecydował jeszcze, co będzie robił po wyprowadzce z gabinetu „prezydenta” Europy – a to nastąpi pod koniec 2019 r. Gazeta.pl pisała już o scenariuszach, w których może wystartować na prezydenta Polski albo stać się patronem „prodemokratycznej listy Tuska” w wyborach do Parlamentu Europejskiego, czy wręcz w nich wystartować.

Donald Tusk powalczy w Polsce?

Jedną z możliwych opcji jest też objęcie stanowiska szefa Europejskiej Partii Ludowej. Akurat okoliczności sprzyjają takiemu rozwiązaniu, a co więcej, gdyby zajął fotel szefa EPP, to wcale by mu to nie przeszkodziło w ubieganie się o prezydenturę Polski. A nawet byłoby użyteczne w walce o Pałac Prezydencki.

Mówi polityk z kręgu Donalda Tuska: – Rozważana są różne opcje. To jest poważny i realny scenariusz.

Obsada stanowiska szefa EPP nie jest w żaden sposób uzależniona od woli polskiego rządu, a więc od PiS-u. Bo partia Jarosława Kaczyńskiego nie należy do EPP, a jej europosłowie tworzą konkurencyjną frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Wiele razy już jednak pojawiały się pogłoski, że PiS może zmienić barwy w Unii Europejskiej i zasilić EPP, do której należy m.in. węgierski Fidesz premiera Wiktora Orbana. A co więcej Orban – największy sojusznik PiS w UE – jest jednym z plejady wiceszefów EPP. Gdyby Tusk stanął na czele EPP, to w PiS pomysł zmiany barw musiałby upaść.

„Przydałby się we władzach EPP”

Obecnie szefem EPP jest Francuz Joseph Daul, który jednak nie ma autorytetu w swojej formacji, a w CV ma zaledwie karierę w Parlamencie Europejskim, za to brak mu w życiorysie stanowiska premiera czy choćby krajowego ministra. Stanowisko objął w 2013 r. w spadku po zmarłym Wilfriedzie Martensie – to Martens był prawdziwym tuzem europejskich chadeków i jednym z najbardziej zasłużonych polityków unijnych. Ponadto Daul ma już 71 lat, więc jego kariera się kończy.

Daul został wybrany na 3-letnią kadencję pod koniec 2015 r. na zjeździe EPP w Madrycie, zatem formalnie kadencja zakończy się w roku obecnym. Póki co EPP nie informowała o terminie kolejnego zjazdu wyborczego.

– Ktoś o takim formacie jak Donald Tusk, a więc były premier i obecny szef Rady Europejskiej, przydałby się we władzach EPP – podkreśla nasz rozmówca z otoczenia Tuska. Bo – sądzi – budowałby on autorytet dominującej w UE partii.

Stanowisko to byłoby jedynie środkiem, a nie celem dla Tuska. – Bycie szefem EPP nie wyklucza kandydowania na prezydenta Polski – podkreśla polityk bliski szefowi RE. Byłoby też inwestycją w przyszłość.

Otoczenie Tuska widziałoby go bowiem – i to jest plan maksimum – w roli szefa Komisji Europejskiej. – EPP byłaby pewnie skłonna promować Tuska na szefa Komisji Europejskiej – ocenia nasz rozmówca. Obecnie na taki scenariusz szanse są mikre. Bo – po pierwsze – komisarz musi mieć rekomendację swojego państwa, a rząd pod wodzą PiS nie jest skory popierać Tuska, tylko go zwalczać. A po drugie: szefem Komisji powinien być – choć nie ma na to formalnych paragrafów – przedstawiciel państwa, którego walutą jest euro. Za kilka lat i jedno, i drugie może się jednak zmienić.

Źródło:wiadomosci.gazeta.pl

Share

Dodaj komentarz