Zaczynaj dzień od zjedzenia trzech daktyli, a Twoje ciało zareaguje natychmiast

Daktyle są coraz bardziej popularne i nikogo nie powinno to dziwić. Oprócz tego, że są bardzo smaczne, potrafią zdziałać cuda dla naszego organizmu. Poniżej przedstawiamy siedem powodów, dla których warto jeść tę przepyszną przekąskę każdego dnia.

Daktyle są zdrowsze niż słodycze. Jeśli zastąpisz cukierki suszonymi daktylami, nie tylko oszczędzisz swojemu organizmowi przyjmowania przetworzonego cukru, ale także dostarczysz mu mnóstwo substancji odżywczych. Daktyle zawierają dużo błonnika oraz siedem różnych witamin i dziesięć minerałów, w tym witaminę C, A, kilka witamin z grupy B, wapń oraz żelazo.

1

Rozpoczęcie dnia od trzech daktyli jest doskonałym pomysłem – są łatwo trawione i szybko dostarczają naszemu organizmowi energię. Wraz z orzechami i migdałami, mogą być doskonałą przekąską, która może być częścią zbilansowanego śniadania.

Co dzieje się z Twoim organizmem, kiedy jesz daktyle?

1. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału serca

2

Badania wykazały, że daktyle, w połączeniu z sokiem z granatu, zapobiegają miażdżycy, chorobie, która stanowi częstą przyczynę zawału serca i udaru mózgu. Daktyle zawierają w sobie przeciwutleniacza, które podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu i zapobiegają miażdżycy. Najwięcej przeciwutleniaczy, znajduje się w pestce daktyla, którą można zmielić i zjeść. Jednak, jak zauważają naukowcy we wnioskach z badania, sam owoc również dostarcza dobrej ochrony przed miażdżycą.

2. Lepsze trawienie

Zawarty w daktylach kwas nikotynowy (niacyna) chroni przed dolegliwościami jelitowymi. Regularne spożywanie daktyli powoduje mnożenie się bakterii koniecznych do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Daktyle mają wysoką zawartość błonnika i delikatne działanie przeczyszczające, co może okazać się pomocne dla osób, mających problem z zaparciami.

3. Lepiej śpisz

3

To może się wydawać zbyt piękne, aby było prawdziwe, ale spróbuj zjeść daktyla godzinę przed pójściem spać. Owoc bogaty jest w tryprtofan (związek chemiczny z grupy aminokwasów białkowych), który produkuje poprawiającą nastrój serotoninę i ułatwia zasypianie.

4. Łatwiej znosisz ciążę

Ciąża wiązać się często z wieloma nieprzyjemnymi objawami, takimi jak ból pleców, wymioty czy nudności. Badania, opublikowane w Journal of Obstetrics and Gynecology dowodzą, że kobiety jedzące daktyle lepiej znosiły ciążę, a ich poród przebiegał łagodniej. Co ciekawe, z badań wynika również, że wśród kobiet jedzących daktyle, aż 28% mniej potrzebowało środków przeciwbólowych.

5. Polepsza się funkcjonowanie wątroby

Daktyle są dobrym naturalnym źródłem magnezu, który doskonale wpływa na funkcjonowanie komórek i wątroby. Jak donosi Healthy and Natural World, wyciąg z pestek daktyli może pomóc w regulowaniu działania wątroby i zmniejszyć jej włóknienie, a dzięki temu może być pomocny podczas spowalniania bądź zatrzymywania marskości wątroby.

6. Lepiej widzisz w nocy

4

Najczęstszą przyczyną ślepoty zmierzchowej lub problemów z widzeniem w ciemności jest niedobór witaminy A. Spróbuj zjadać trzy daktyle dziennie – z czasem Twoje oczy mogą Ci podziękować. Daktyle zawierają dużo witaminy A, która chroni oczy i jest niezbędna dla prawidłowego widzenia.

7. Twoje alergie się osłabiają

Cierpisz na alergie związane ze zmianą pory roku? W takim razie mamy dla Ciebie dobre wieści – jeśli chcesz przestać kichać, albo chcesz pozbyć się alergii skórnej, czas zjeść trochę daktyli. Zawierają one metylosulfonylometan, czyli organiczny związek siarki, który pomaga redukować reakcje alergiczne. Amerykańcy naukowcy potwierdzili, że organiczne związki siarki korzystnie wpływają na osoby cierpiące na alergie sezonowe, takie jak katar sienny, czy alergia na pyłki.

5

Czy to nie doskonałe powody, aby zacząć jeść daktyle? Jeśli wcześniej nie miałeś pojęcia, jak dobre dla zdrowia są te owoce, mamy nadzieję, że dowiedziałeś się tutaj czegoś nowego. Każdy powinien odkryć dobrodziejstwa, jakie wiążą się ze spożywaniem kilku daktyli dziennie.

Share

Dodaj komentarz