Lato idzie na rekord. Pogoda na wrzesień 2018

Już mamy rekordowo ciepłe lato, ale to jeszcze nie koniec. Również we wrześniu możliwe będą maratony ciepła z temperaturami powyżej średniej wieloletniej notowanej w Polsce – donosi serwis Klimat i Pogoda.

Już tylko kilku dni brakuje meteorologom do podsumowania pogody w sierpniu. Jeśli sprawdzą się najnowsze prognozy pogody, to lato 2018 pod względem ciepła będzie rekordowe od ponad 200 lat.

– Ostatnia prognoza Global Forecast System sugeruje, że sierpień zamknie się anomalią równą +2.66°C, to zaś skutkowałoby średnią anomalią miesięcy letnich (czerwiec-sierpień) równą +2.16°C. Byłoby to więc najcieplejsze lato w całym okresie pomiarowym od 1781 – zauważają autorzy bloga Klimat i Pogoda. Ci fascynaci meteorologii, pomiarów i statystyk z niepokojem komentują tegoroczne dane. Według nich Polska powinna wchodzić w kilkuletni okres chłodniejszej pogody, tymczasem sroga zima z lutego i marca, szybko została wyparta przez rekordy ciepła wiosną oraz latem.

– Przyszło nam doświadczyć najbardziej niezwykłego okresu w historii pomiarów instrumentalnych. Niezwykle ciepłe miesiące, do sierpnia włącznie, spowodowały, że rok 2018 zamiast być wyraźnie chłodniejszym, ślizga się obecnie na granicy rekordu ciepła – oceniają autorzy bloga. Podają przy tym dwa wyjaśnienia, albo tak ciepła pogoda jest zdarzeniem losowym i reszta miesięcy do wiosny 2020 r. będzie raczej w pobliżu normy (z nieco chłodniejszym od niej rokiem 2019), albo okres chłodny został już zamknięty.

To zaś dowodziłoby przyśpieszonych zmian w klimacie Polski. Jeśli tendencja do ocieplenia utrzyma się, to w ciągu kilkudziesięciu lat temperatury podczas fali upałów w Polsce będą stale utrzymywać się powyżej 40 stopni.

Anomalia temperatury rok po roku

Tak wygląda prezentacja anomalii temperatury rok po roku w okresie 1880-2017 wg wybranych krajów. Robi niesamowite wrażenie.https://twitter.com/anttilip/status/1033342041474969601?s=19

Posted by meteoprognoza.pl on Sunday, 26 August 2018

 

Pogoda na wrzesień 2018.

Tymczasem eksperci serwisu meteorologicznego AccuWheater utrzymują swoją prognozę pogody na jesień 2018. W przypadku Polski, we wrześniu czekają nas utrzymujące się przez kilka dni okresy ciepłej pogody, z temperaturami powyżej normy. – Zapanuje bardziej sucha niż normalnie pogoda. Bez opadów, które mogłyby być korzystne dla upraw – komentują eksperci AccuWeather.

Co oznacza takie sformułowanie? Według synoptyka Meteo.pl, ciepło podążać będzie za słońcem, czyli w maksimum dojdzie do 20 stopni, na Dolnym Śląsku 2-3 stopnie więcej. Noce będą chłodniejsze. Są coraz dłuższe, a tym samym więcej ciepła wypromieniowuje z podłoża, pisze Maciej Ostrowski.

Polska oazą słonecznego spokoju

Według opracowania AccuWeather. październik i listopad miałyby być mokre jedynie w Europie Zachodniej, a deszcze dotrą do Niemiec. Na tle reszty Europy, Polska miałaby być oazą słońca i spokoju. Analitycy AccuWeather najbardziej martwią się o anomalie pogodowe w Skandynawii. Nadal przewiduje się tam susze i ryzyko pożarów. Z kolei wichury zagrażają Portugalii, północno-zachodniej Hiszpanii i zachodniej Francji. We Włoszech i Grecji mają pojawić się niszczycielskie burze z gradobiciami.

Sami eksperci zwracają uwagę, że snucie przypuszczeń, co może dominować w pogodzie na najbliższe tygodnie jest coraz trudniejsze i przypomina zgadywankę. To ze względu na coraz bardziej zaburzaną około-biegunową cyrkulację mas powietrza. Dotąd, właśnie te naturalne rytmy kształtowały pogodę nad Polską.

Źródło:wiadomosci.wp.pl

Share

Dodaj komentarz