Jolanta Kwaśniewska o starości. Czego boi się?

Jolanta Kwaśniewska szczerze opowiedziała o problemach zdrowotnych, które ją przerażają. Była pierwsza dama wyznała, co robi, aby uniknąć schorzeń związanych z upływem lat. Skomentowała też sytuację osób starszych w Polsce. Wnioski są przykre.

Jolanta Kwaśniewska od wielu angażuje się akcje społeczne. W 1997 roku powołała do życia fundację Porozumienie bez Barier, która do dziś prężnie działa. W 2013 roku fundacja rozpoczęła prowadzenie autorskiego projektu pod nazwą Oswajanie starości. Jolanta Kwaśniewska udzieliła wywiadu, w którym wypowiedziała się na temat starości.

Czego boi się Jolanta Kwaśniewska?

Jolanta Kwaśniewska boi się starości. Nie chodzi jednak o wygląd, ale o kwestie zdrowotne. Była pierwsza dama, w rozmowie z kobieta.dziennik.pl przyznała, że czuje strach przed ułomnością i wymieniła choroby, których najbardziej się obawia.

– Ja odczuwam strach tylko przed ułomnością, nie chciałabym być ciężarem dla swoich bliskich. Boję się demencji, boję się choroby Alzhaimera, ale ten strach daje mi motywację do działań, które mają szansę uchronić mnie przed tego rodzaju problemami — mówiła.

Opowiedziała też, co robi, aby uchronić się przed dolegliwościami. Jolanta Kwaśniewska częściej sięga po przedmioty lewą ręką, niż prawą, aby po równo aktywizować obie półkule mózgowe.

–Wiem, że mogę opóźnić starzenie się mózgu, ucząc się języków obcych i robię to. Jako że zaczęłam się uczyć angielskiego bardzo późno, bo około 40 roku życia, teraz ciągle rozwijam słownictwo z nowych obszarów — mówiła dla portalu kobieta.dziennik.pl.

Dodała, że jest świadoma pozytywnych skutków łamigłówek, dlatego często rozwiązuje krzyżówki, a razem z rodziną spędzaj czas na quizach. Jak sama przyznaje, zdaje sobie sprawę, że należy już do grona seniorów. To naturalny etap w życiu.

Jolanta Kwaśniewska o starości

Pomimo tego, że starość jest naturalnym etapem naszego życia, to wciąż nie potrafimy poradzić sobie z opieką nad osobami, które już same sobie nie radzą. Jolanta Kwaśniewska zwraca uwagę nie tylko na problemy zdrowotne, ale również na finansowe.

-W Polsce problemy finansowe to faktycznie codzienność starszych ludzi. Szczególnie w dużych miastach, gdy jedno z partnerów odchodzi, trudno się utrzymać z emerytury […]. Wielu seniorów jest wręcz zmuszonych do jedzenia niemal wyłącznie najgorszej jakości wysoko przetworzonych produktów–biała buła i mortadela — mówiła Jolanta Kwaśniewska.

Fundacja Porozumienie bez Barier ma pomagać takim osobom. Kilka lat temu stworzyła edukacyjne spoty, poruszające problem starości, które emitowane były w telewizji, radiu, prasie, w kinach i metrze. Twarzą kampanii był aktor Franciszek Pieczka. W tej chwili mężczyzna ma 91 lat i sam zmaga się z problemami zdrowotnymi.

Źródło: lelum.pl

Share