Nowa unijna fucha dla Donalda Tuska?

Donald Tusk szefem głównej unijnej partii? To ponoć możliwe. Były premier po zakończeniu szefowania Radzie Europejskiej może zostać przewodniczącym głównej siły politycznej na kontynencie. A co z ewentualnym powrotem do Polski?

1

O przyszłości Donalda Tuska pisze portal gazeta.pl. Po zakończeniu kadencji szefa Rady Europy, Tusk może zostać przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej (EPP), która rządzi w Unii Europejskiej.

EPP to europejska partia polityczna, w skład której wchodzą głównie partie proeuropejskie i demokratyczne krajów Unii Europejskiej. Z polskich ugrupowań należą do niej Platforma Obywatelska i PSL. Z kolei PiS jest członkiem konkurencyjnej wobec EPP partii – Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Według dziennikarzy szefowanie EPP nie przeszkodziłoby Tuskowi w ewentualnym kandydowaniu na urząd prezydenta w Polsce. A nawet mogłoby zwiększyć jego szanse, bo EPP jest najpotężniejszym ugrupowaniem w Unii. – Rozważana są różne opcje. To jest poważny i realny scenariusz – mówi gazecie.pl jeden z polityków Platformy.

Szefem Rady Europy Donald Tusk przestanie być w końcu 2019 roku.

2

Share

Dodaj komentarz