Elektroniczna taca. Już 27 parafii w Polsce oferuje płatności kartą i smartfonem

„Elektroniczna taca” działa w 27 polskich parafiach – wynika z informacji portalu Wirtualna Polska. Kartą w Kościele można zapłacić dziś m.in. za chrzest, pogrzeb czy też ślub.

W jednej z parafii, która uczestniczy w programie Polska Bezgotówkowa prawie połowa datków pochodzi z płatności kartą. W sumie w programie uczestniczy już 27 wspólnot, w tym 5 parafii z Warszawy i dwie z Gdańska. Ale na płatności bezgotówkowe decydują się również proboszczowie z mniejszych miejscowości. Kartą płacić można np. w parafii w Tykocinie na Podlasiu czy też w Chłapowie na Pomorzu.

Jak pisaliśmy lipcu, prekursorem „elektronicznej tacy” w Polsce byli Dominikanie z warszawskiego kościoła przy ul. Freta. Następnie płatności kartą pojawiły się też w parafii św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze.

Jak działa „elektroniczna taca”?

Póki co, wierni nie mogą jednak dokonywać płatności kartą podczas mszy. „Tu pojawił się problem, ponieważ każdorazowo należałoby wprowadzić odpowiednią kwotę. Podczas mszy świętej nie ma na to czasu” – tłumaczy proboszcz z parafii w miejscowości Lipe w diecezji kaliskiej w rozmowie z Wirtualną Polską.

Aby złożyć ofiarę przy pomocy karty płatniczej lub poprzez płatności mobilne, wierni muszą więc udać się po zakończonym nabożeństwie na zakrystię. W wielu parafiach kartą można zapłacić za chrzest, ślub czy też inne sakramenty.

Na Zachodzie to standard

Choć terminale w polskich kościołach to nowość na Zachodzie faktycznie wprowadzono już „elektroniczne tace”. Przykładem może być paryska parafia Saint Francois de Molitor, która na przełomie roku kupiła pięć specjalnie zaprojektowanych koszyków.

Na ekranie dotykowym parafianie mogą wybrać kwotę datku, którą chcą przekazać. Do wyboru mają 2, 3, 5 oraz 10 euro. Po podjęciu decyzji pozostaje już tylko przłożenie do ekranu smartfona lub karty

Polska Bezgotówkowa

Terminale w 27 polskich parafiach to jeden z efektów uruchomienia programu Polska Bezgotówkowa, którego uczestnicy przez rok są zwolnieni z wszelkich opłat i prowizji.

Jak informuje fundacja Polska Bezgotówkowa, po trzech kwartałach funkcjonowania programu w ręce jego uczestników trafiło już ponad 80 tys. terminali płatniczych, które zrealizowały dotychczas ponad 10 mln transakcji, za łączną kwotę ponad 600 mln zł.

Przedsiębiorcy, którzy przystąpili do programu reprezentują ponad 350 rodzajów działalności. Na terminal najczęściej decydują się właściciele sklepów, w tym sklepów spożywczych, restauracji i zakładów fryzjersko-kosmetycznych.

Terminale Polski Bezgotówkowej działają już w 7 300 miejscowościach na terenie całej Polski. Z tego blisko 55 proc. z nich w pięciu województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim, małopolskim oraz dolnośląskim.

Źródło: next.gazeta.pl

Share

Dodaj komentarz