Obchody 38. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Wałęsa wyszedł z kościoła, gdy zapowiedziano Dudę

Lech Wałęsa wyszedł z bazyliki św. Brygidy w momencie, gdy zapowiedziano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Dzisiaj w Gdańsku obchodzona jest 38. rocznica Porozumień Sierpniowych, msza była elementem obchodów.

O godz. 16 w bazylice św. Brygidy w Gdańsku rozpoczęła się msza, będąca częścią uroczystości związanych z obchodami 38. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Nabożeństwo prowadził metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź.

W pewnym momencie uroczystości zapowiedziano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Gdy tylko prezydent zaczął wychodzić z kościelnych ław, wcześniej poderwał się z miejsca Lech Wałęsa. Były prezydent wyszedł przed Andrzeja Dudę i pokierował się do wyjścia, a wszystko zarejestrowały kamery Polsatu. Były prezydent miał już nie wrócić do kościoła.

38. rocznica Porozumień Sierpniowych. Przemówienie Andrzeja Dudy
Prezydent Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia pozwolił sobie na kilka wzmianek na temat bieżących wydarzeń.

Jakże nie nazwać chorobą tego, jeśli w Sądzie Najwyższym są ludzie, którzy skazywali ludzi podziemia w czasie stanu wojennego?

– mówił prezydent, a w bazylice można było usłyszeć, jak ktoś krzyczy: „Precz z komuną”.

Porozumienia Sierpniowe
Podpisanie w sierpniu i wrześniu czterech Porozumień Sierpniowych w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej między strajkującymi robotnikami a władzami komunistycznymi zakończyło strajki w całym kraju.

Porozumienie zawarte w Gdańsku 31 sierpnia 1980 roku było sygnowane przez Lecha Wałęsę w słynnej sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Pozwoliło między innymi na zarejestrowanie „Solidarności”, uwolnienie więźniów politycznych, postawienie pomnika ofiar Grudnia 1970 roku i podwyżki pensji.

Więcej: wiadomosci.gazeta.pl

Share

Dodaj komentarz