Andrzej Duda w wywiadzie dla „Bild am Sonntag” żąda reparacji wojennych dla Polski

Andrzej Duda powtórzył w niedzielę w wywiadzie niemieckiego dziennika „Bild am Sontag”, że domaga się od Niemiec reparacji wojennych za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej. W piątek do Polski przylatuje Angela Merkel.

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu poczytnej niemieckiej gazecie „Bild am Sontag”. W związku z przypadającą w przyszłym roku 80. rocznicą napaści Niemiec na Polskę dziennikarze pytali Andrzeja Dudę o niemiecką odpowiedzialność, o przebaczenie oraz o reparacje wojenne. W dalszej części, rozmowa dotyczyła oceny polityki Unii Europejskiej oraz NATO. 

Duda powiedział, że jako katolik nie czuje nienawiści do niemieckiego społeczeństwa i nie zna nikogo z własnej rodziny, kto odczuwałby potrzebę zemsty. Poinformował, że 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej będzie obchodził w Wieluniu wspólnie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. 

„Prezydent Duda żąda odszkodowań”

Prezydent powiedział, że kwestia reparacji wojennych nie jest tematem zamkniętym. Niemiecki dziennik pisze wprost, że prezydent Duda żąda odszkodowań.

– Moim zdaniem, płatności za zadośćuczynienie nie są tematem, który został rozwiązany – powiedział Duda w wywiadzie. – Szkoda wyrządzona podczas wojny nigdy nie została zrekompensowana – dodał.

– W polskim parlamencie, Sejmie, tą sprawą zajęła się grupa ekspertów. Posłowie temat omawiają i zdecydują o następnych krokach – powiedział polski prezydent. Andrzej Duda przypomniał, że prezydent Lech Kaczyński był w posiadaniu ekspertyz, z których wynika, że wyrządzone Polsce straty wojenne nigdy nie zostały wyrównane.

Były minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski napisał w komentarzu do wywiadu prezydenta: „Otwieramy front z Niemcami dokładnie w momencie gdy Merkel jest oskrzydlana z prawej flanki. Jakby komuś zależało aby wzmocnić AfD. Nic nie zyskamy, stracić można dużo.”

Niemcy: Polska zrzekła się odszkodowań

Berlin często odrzucał roszczenia o represje wojenne w przeszłości, mówiąc, że Polska oficjalnie zrzekła się takich żądań w sierpniu 1953 roku. Ale PiS, który sprawuje władzę w Warszawie, twierdzi, że Polska została zmuszona do podpisania dokumentu przez Związek Radziecki.

„Bild Am Sonntag” uzupełniając wywiad napisał, że poruszanie przez Andrzeja Dudę tematu reparacji od Niemiec nie jest przypadkowe, bowiem w piątek do Polski przyjedzie kanclerz Angela Merkel na polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. 

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Share

Dodaj komentarz