Najnowszy sondaż. Złe wieści dla PiS

39 proc. ankietowanych zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, a właściwie Zjednoczoną Prawicę. Zaraz za partią rządzącą uplasowała się Koalicja Obywatelska z poparciem 28 proc. Polaków – wynika z najnowszego sondażu IBRIS. W ławach parlamentu zasiedliby także politycy z Kukiz’15, SLD i PSL. Co ważne, PiS nie miałoby samodzielnej większości w Sejmie.

Platformę i PiS dzieli – według sondażu IBRIS – aż 11 proc. poparcia. Na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 39 proc. Polaków, zaś na Koalicję Obywatelską – o wiele mniej, bo tylko 28 proc. Trzecia siła w Sejmie to Kukiz’15 z poparciem 10 proc. obywateli. Za nimi Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który zagłosowałoby 8 proc. badanych i na piątym miejscu – Polskie Stronnictwo Ludowe (5 proc.).

Sondaż IBRIS do Sejmu: PiS 39 proc, KO 28 proc., Kukiz 10, SLD 8, PSL 5, reszta poniżej progu. PiS bez samodzielnej większości

— Aleksandra Gieracka (@a_gieracka) 5 września 2018
Z badania wynika, że Prawo i Sprawiedliwość utrzymałoby władzę, jednak nie zdołałoby samodzielnie rządzić. Pozostałe partie nie przekroczyły progu wyborczego. W pierwszym badaniu nie brano pod uwagę nowej inicjatywy prezydenta Słupska Roberta Biedronia.

Jednak IBRIS przygotował także alternatywy sondaż, gdyby Barbara Nowacka i PSL zdecydowali się startować z Koalicją Obywatelską, a także z wzięciem pod uwagę startu inicjatywy Biedronia „Kocham Polskę”.

Wówczas Zjednoczona Prawica może liczyć na 41 proc. poparcia, na Koalicję Obywatelską głos odda 29 proc. rodaków, na trzecim miejscu niezmiennie Kukiz’15 (9 proc.), „Kocham Polskę” (5 proc.), PSL (5 proc.).

Rzecznik rządu: Sondaże? Doszło do swoistej manipulacji

Nowy sondaż. Pięć partii w Sejmie

1

Tuż za PiS (a właściwie blokiem Zjednoczonej Prawicy) plasuje się Koalicja Obywatelska

2

Na trzecim miejscu Kukiz’15

3

SLD może liczyć na 5 proc. poparcia

4

PSL wylądowało na równi z SLD (5 proc.)

źródło:fakt.pl

Share

Dodaj komentarz