Naukowcy twierdzą, że pary które często się kłócą, naprawdę się kochają

Według przeprowadzonej niedawno ankiety 44% małżeństw uważa, że kłótnie częściej niż raz w tygodniu pozwalają im na utrzymanie zdrowego związku w dłuższej perspektywie. Pary, które kłócą się częściej, ale zawsze w spokojny sposób, mają większe szanse by pozostać razem pomimo drobnych nieporozumień. Wiedzą bowiem, że ich miłość jest szczera.

9. Kłótnie są oznaką dojrzałego związku. Unikanie konfliktu nie jest dobrą strategią jeśli chodzi o budownie długotrwałego związku. Jak donosi Psychology Today otwarte wyrażanie swojego zdania podczas dyskusji jest oznaką dojrzałego związku. Dorośli ludzie nie próbują przekrzyczeć drugiej strony, a zawsze szukają wyjścia, często w postaci kompromisu.

8. Kłótnie oznaczają, że ci zależy. Oczywiście zawsze najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby przyknąć oko na wszystkie nawyki, które ma druga strona, a które doprowadzają cię do szału. Fakt, że jesteś w stanie zebrać się w sobie i walczyć o zmianę na lepsze jest oznaką, że zależy ci na drugiej stronie w dłuższej perspektywie. Wystarczy, że sobie przypomnisz wszystkie kłótnie z rodzicami czy rodzeństwem. Jeśli potrafisz się pokłócić ale zawsze potem pogodzić może to być oznaka, że bardzo ci zależy.

1

7. Kłótnia ułatwia komunikację. Nie można zbudować związku bez odpowiedniej komunikacji. Nie można ciagle milczeć we wszystkich drażliwych kwestiach. Trzeba podejść do partnera z otwartym umysłem, biorąc odpowiedzialność za swoje słowa i czyny jak również słuchając otwarcie drugiej strony. W ten sposób można zbudować zaufanie i silną więź z partnerem.

6. Kłótnia jest oznaką zdrowego związku. Psycholodzy twierdzą, że jest 7 kluczowych cech zdrowego i szczęśliwego związku, a kłótnie są jedną z tych cech. W dodatku jeśli para nigdy się nie kłóci to może to być oznaka, że coś jest nie tak. Zawsze jednak trzeba przestrzegać bardzo ważnej rzeczy jaką jest szacunek dla drugiej strony. Mówienie otwarcie o tym na czym nam zależy jest bardzo ważne, ale trzeba używać przy tym podnoszenia głosu czy obrażania drugiej strony.

2

5. Kłótnie sprawiają, że wasza więź jest mocniejsza. W kłótni często nie jest najważniejsze czy wygrasz lub przegrasz. Ważne, że możesz dużo dowiedzieć się na temat swojego partnera oraz na temat samego siebie. Wtedy też możecie doświadczyć swojego prawdziwego charakteru, oraz nauczyć się jak sobie radzić. Jeśli jesteście w stanie przejść wspólnie przez wszystkie przeciwności nauczycie się jak osiągać kompromis, a wasz związek będzie mocniejszy.

4. Kłótnia pomaga zniwelować żal. Powiedzmy to szczerze, bycie w związku nigdy nie jest łatwe. Jeśli zależy ci na drugiej stronie zawsze musisz pójść na jakiś kompromis. A jeśli druga stronie nie robi tego samego zaczynasz czuć żal. Nie wyrażenie swoich uczuć może powodować, że partner będzie uważał, że może robić na co tylko mu przyjdzie ochota. A twój żal będzie tylko coraz większy. To szybka droga do niezdrowego związku. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest powiedzenie drugiej stronie o wszystkich tych negatywnych uczuciach, a także wyrażenie swoich potrzeb.

3. Kłótnie oznaczają, że jest większa szansa, że będziecie ze sobą do końca. Według niektórych badań największym błędem jaki ludzie popełniają jest unikanie problemów – czujemy, że dzieje się coś złego ale nie chcemy o tym mówić. I to właśnie problem słabej komunikacji w związku jest często przyczyną jego rozpadu. Czasami wydaje się nam, że lepiej nie poruszać pewnych tematów, ale okazuje się, że to nie jest do końca prawda. kłócenie się może pomóc w skupieniu się na problemach i ich rozwiązaniu.

2. Kłótnia pokazuje twoją namiętność. Okazuje się, że pokłócenie się może zwiększyć poziom hormonów. Często okazanie emocji jest wyrazem namiętności. A pary podświadomie to wiedzą. Zdarza się, że po intensywnej kłótni następuje bardzo namiętne pogodzenie się. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać podczas wymiany zdań o wzajemnym szacunku.

3

1. Kłótnia zapobiega nudzie. Nawet jeśli jesteście ze sobą już długie lata to z pewnością znajdzie się jakiś temat w którym się nie zgadzacie. I bardzo dobrze! Wyobraź sobie tylko jak nudny byłby związek gdyby oboje partnerzy byli całkowicie jednomyślni we wszystkich kwestiach. Dlatego kłótnia od czasu do czasu, może sprawić, że wasz związek będzie bardziej ekscytujący.

Bonus: jak kłócić się w konstruktywny i pokojowy sposób

Zawsze należy pamiętać, że jest duża równica pomiędzy „złą kłótnią” i „dobrą kłótnią”. Tylko te dobre mogą być zdrowe dla związku. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak sprawić by dyskusja była produktywna i konstruktywna.

Szanujcie się wzajemnie. Jesteście ludźmi i macie swoje słabe punkty, ale nigdy nie wolno uderzać „poniżej pasa” i używać słów które nieodwracalnie sprawiają ból partnerowi.

Pamiętaj o przeprosinach. Jeśli nie miałeś racji przyznaj to. Ta mała czynność nie sprawi, że będziesz słabszy, wręcz przeciwnie. Pokaże, że masz odwagę przyznać się do winy, a także, że ci zależy.

Trzymajcie się tematu. Nie powinno się wspominać poprzednich związków lub sytuacji z przeszłości, w których twój partner popełnił błąd lecz sprawa już dawno była wyjaśniona. Macie konkretny temat do wyjaśnienia, więc trzymajcie się go.

Nie odwołujcie się do osób trzecich. Wnoszenie rodziny lub przyjaciół do dyskusji może sprawić, że partner poczuje się odizolowany i urażony, najlepiej więc rozwiązać problem we dwoje.

Źródło: podaj.to

Share

Dodaj komentarz