Jak uprawiać imbir? Dwa sposoby

Imbir to naturalny lek na przeziębienie i infekcje. Wzmacnia odporność, łagodzi bóle mięśni i stawów, poprawia krążenie krwi – i wspaniale rozgrzewa. Bez problemu kupimy go w każdym sklepie. Nie każdy jednak wie, że można go z łatwością uprawiać w domu. Sprawdźcie, jak się do tego zabrać!

Krok 1: Domowa uprawa imbiru – od czego zacząć?

Jeżeli zaplanowaliśmy uprawę imbiru w zaciszu własnego domy, w pierwszej kolejności powinniśmy nabyć świeże kłącza do zasadzenia. Najlepiej kupić je w sklepie ogrodniczym, gdyż korzenie sprzedawane w supermarketach niestety nie nadają się do uprawy.

Kłącze musi być zdrowe. Nie może być zbyt miękkie, ani nosić na sobie żadnych znamion choroby. Sprawdzamy też, czy nie jest zgniłe. Jeśli kłącze będzie zbyt duże, można je przyciąć, tak, aby miało około 7-10 cm.

Krok 2: Przygotowanie podłoża

Najważniejsze w domowej uprawie imbiru jest podłoże. Powinniśmy zadbać o to, aby było lekkie i przepuszczalne. Najlepiej sprawdzi się mieszanka torfu lub ziemi liściowej i gliny (lub ziemi kompostowej) w proporcjach 2:1.

Wybór doniczki

Kłącze imbiru szybko się rozrasta i zagęszcza, a korzenie rośliny rosną poziomo. Dlatego od razu należy sadzić je do większych, szerokich doniczek albo balkonowych skrzynek.

Krok 3: Sadzenie imbiru

Zanim finalnie umieścimy kłącze imbiru w podłożu, najpierw należy podzielić go na mniejsze części i na całą noc zamoczyć je w wodzie. Następnie pozostawiamy je do wyschnięcia. Kiedy małe sadzonki będą gotowe, doniczkę napełniamy 2/3 ziemią i układamy na środku kłącza imbiru. Uwaga, zawiązki nowych pędów muszą być skierowane ku górze. Podlewamy kłącza i przysypujemy cienką warstwą ziemi (około 1-2 cm).

Donicę ustawiamy w ciepłym, ale nie nasłonecznionym miejscu ze stałą temperaturą ok. 20-25 stopni (okna wychodzące na wschód lub zachód).

1

Krok 4: Pielęgnacja

Po posadzeniu sadzonek, naczynie należy przykryć folą, do czasu aż pojawią się pierwsze młode pędy. Imbir lubi wilgotne podłoże, pamiętamy więc o regularnym podlewaniu – nie należy jednak nawadniać go zbyt obficie. Wiosną i latem, gdy roślina jest w fazie wzrostu, dobrze jest co dwa tygodnie zastosować nawóz organiczny.

Kiedy tylko zauważymy pojawienie się pierwszych młodych pędów, od razu należy usunąć folię. Kiedy zrobi się cieplej, doniczkę możemy wystawić na balkon. Wiosną i latem regularnym podlewamy naszą roślinkę, a w sezonie największego nasłonecznienia pamiętamy także o zraszaniu liści.

2

Zimą należy przenieść nasz imbir w cieplejsze miejsce (temperatura nie może być niższa niż 10 stopni). Pamiętajmy również o zaprzestaniu podlewania. W lutym znów przestawiamy rośliny w bardziej słoneczne miejsce i zaczynamy je regularnie podlewać.

Zobacz filmik: Dwa sposoby uprawy imbiru w domu


Source: youtube.com

Źródło: deccoria.pl

Share

Dodaj komentarz