12 znaków, które aż krzyczą, że od tej osoby trzeba trzymać się z daleka

Chcemy wierzyć, że ludzie są dobrzy, ale nie ma co się oszukiwać, że nikt nie chce nas wykorzystać albo nie jest po prostu z natury złośliwy i mściwy. Właśnie z tego typu osobami nie powinniśmy się spotykać, bo nawet nie zobaczymy kiedy wpakujemy się w toksyczną relację, z której z każdym tygodniem będzie nam trudniej się wyplątać.

Zdaniem psychologów jedna na zaledwie 25 osób to osoba z zaburzeniami socjopatycznymi, która bez skrupułów wykorzystuje innych, nie potrafi kochać i myśli tylko o sobie. Jak sprawdzić, czy przypadkiem nie spotykasz się z kimś takim albo nie zaczynasz „przyjaźnić” z koleżanką, która wcale Ci dobrze nie życzy? Poniżej znajdziesz 12 podpowiedzi. Jeśli zauważysz u danej osoby te wszystkie cechy, odseparuj ją od swojego życia dla własnego spokoju.

1. Brak realnego spojrzenia na rzeczywistość

Wiesz, że masz absolutną rację co do jakiegoś faktu, a ta druga osoba nie chce tego przyjąć do wiadomości i idzie w zaparte? Nie chce dostrzec swoich błędów, nie poczuwa się do odpowiedzialności i udaje, że nic się nie stało, choć wszystkie znaki na niebie i ziemi świadczą o czymś przeciwnym? No to mamy pierwszy problem.

1

2. Przekręcanie faktów

Oszuści są w tym świetni. Manipulują faktami, sprzeczają się do upadłego, a Ty w końcu zaczynasz myśleć, że chyba nie można aż tak kłamać, że to Ty się pomyliłeś… No cóż, po prostu trafił Ci się mistrz przewrotności.

2

3. Wstrzymanie informacji

Gdy socjopata czuje, że coś może zdradzić jego prawdziwą naturę, po prostu milczy. Nie wdaje się w dyskusje, nie pisze, nie dzwoni. Dobrze wie, że cisza jest zabójcza dla osób, którym na nim zależy i wykorzystuje ją jako swoją tajną broń. Z reguły nie przyznaje się do kłamstw, bo wie, że nic nie da mu się udowodnić. Uwielbia za to zbierać informacje o innych, by wykorzystać je dla swoich korzyści albo jako dobre pole do manipulacji.

3

4. Wprowadzanie w błąd

Bazowanie na emocjach innych to zdecydowanie karygodne zachowanie, a omawiany typ osoby jest niestety w tym bardzo dobry. Manipuluje i wprowadza w błąd po to, by jego ofiara poczuła się winna, przestraszona albo osamotniona. Potrafi tak bardzo namieszać w głowie, że najlepszy przyjaciel stanie się w Twojej głowie wrogiem numer 1. Wie, że słowa mają potężną moc i chętnie je wykorzystuje.

4

5. Kłamstwa

Kłamstwa składają się na jego osobowość. Dzięki nim może być w oczach rozmówcy kim tylko chce. Jeśli da się złapać na kłamstwie, na poczekaniu wymyśla inne, by zatuszować to pierwsze.

5

6. Brak poczucia winy

Ktoś zły jak sam diabeł nie wie, co to wyrzuty sumienia. Na swoich „partnerów” czy „przyjaciół” wybiera często bardzo dobrych ludzi, którzy z trudem dostrzegają zło w innych. Wykorzystuje ich i nie przejmuje się ich uczuciami.

6

7. Brak poczucia odpowiedzialności

Taki człowiek nie nadaje się na właściciela zwierzaka, co tu dopiero mówić o zakładaniu rodziny. Nie wie, co to odpowiedzialność, woli jej unikać zrzucając na barki innych: znajomych, członków rodziny, współpracowników.

7

8. Manipulowanie

Z kimś takim nie wygrasz – wszystkim wmówi, że to Ty jesteś źródłem problemów, sprawi, że każdy będzie się nad nim litował. Wie, jak manipulować otoczeniem i Twoimi uczuciami.

8

9. Fałszywa przyjaźń

Jeśli taka osoba chce Ci w czymś pomóc, raczej szuka w tym korzyści dla siebie. Masz dziwne wrażenie, że Twoje problemy sprawiają jej perwersyjną przyjemność? Tak zapewne jest.

9

10. Złodziej czasu

Im więcej czasu poświęcasz im, np. odpowiadając na idiotyczne smsy czy czytając to, co wysłali, tym mniej czasu poświęcasz swojemu własnemu życiu. Taki toksyczny człowiek będzie chciał odseparować Cię od rodziny i znajomych, żeby przypadkiem nie spróbowali otworzyć Ci oczu.

10

11. Podwójne życie

Ty widzisz to, co chcesz widzieć (i taka osoba świetnie się wkomponowuje w swoją rolę), ale prawda jest zupełnie inna. Ktoś o socjopatycznych skłonnościach świetnie udaje, że jest prostolinijny i nieskomplikowany, ale tak naprawdę prowadzi podwójne życie. Jeśli nie masz pewnych dowodów na to, gdzie pracuje, co robi, nie znasz jego czy jej znajomych, nigdy nie spędziłeś czasu w domu tej osoby – miej oczy szeroko otwarte.

11

12. Kontrola

Toksyczni ludzie dbają o to, żebyś nie odkrył za dużo z ich życia, ale za to chcą mieć pełną kontrolę nad Twoim.

12

Share

Dodaj komentarz