25 zasad kulturalnego zachowania się, które każdy powinien znać

Co prawda zasady są po to, by je łamać, ale niekoniecznie jest to zalecane w przypadku ogólnie przyjętych norm społecznych. Zasady kulturalnego zachowania się powstały po to, by ułatwić nam przyjemne i bezkonfliktowe życie z innymi ludźmi (a przynajmniej w to chcemy wierzyć). Panowanie nad emocjami, schludny wygląd, magiczne „dziękuję” i „przepraszam” to tylko przykłady tego, jak powinien postępować kulturalny człowiek. Znacie wszystkie? Przedstawiamy Wam 25 najczęstszych zasad, którymi warto się kierować!

1. Jeśli mówicie, że kogoś „zapraszacie” na obiad, oznacza to, że Wy płacicie. Jeśli nie macie ochoty ponosić kosztów, bezpieczniej jest zasugerować wspólny posiłek na mieście bez używania słowa „zapraszam”.

2. Nie wypada przychodzić do czyjegoś domu bez wcześniejszej zapowiedzi! Jeśli z kolei to Was odwiedzają niezapowiedziani goście, zawsze możecie uciec się do pomysłu pewnej brytyjskiej damy… Gdy ktoś niespodziewanie pukał do jej drzwi, chwytała za torebkę i płaszcz udając, że… właśnie wróciła lub właśnie wychodzi (w zależności od tego, czy chciała ugościć tego, kto stał za drzwiami).

3. Jeśli jesteście w towarzystwie znajomego, a on widzi swoich znajomych i się z nimi wita, oznaką dobrego wychowania jest przywitanie się z nieznajomymi.

4. Może to dziwna zasada, ale… Buty zawsze muszą być czyste. Zawsze.

5. Cenna uwaga dla panów – jeśli macie zamiar zaprosić kobietę na randkę, nie bawcie się telefonem. Wasza uwaga powinna koncentrować się na Waszej towarzyszce.

6. Ostatnio to jest modne, ale… Mężczyzna nigdy nie nosi kobiecie torebki! Co innego płaszcz – to miłe ze strony mężczyzny, jeśli pójdzie go odwiesić.

7. Mężczyzna powinien spacerować będąc po lewej stronie kobiety. Wyjątkiem są wojskowi ze względu na obowiązek salutowania.

8. Nie wypada kłaść telefonu na stole w miejscu publicznym. Dla innych to znak, że jesteście znudzeni, zniecierpliwieni albo rozmawiacie z kimś, kto wydaje się Wam ciekawszy od osób, które są teraz z Wami.

9. Jest w dobrym tonie unikanie rozwiązywania problemów czy prowadzenia ważnych rozmów przez telefon. Najlepiej jest się spotkać w cztery oczy.

10. Swoją drogą zobaczcie listę tematów, które należy zachować w tajemnicy. Nie rozmawia się o: wieku, zamożności, sprzeczkach rodzinnych, religii, problemach ze zdrowiem, romansach, prezentach, kwestii honoru i hańby.

11. Dobra wiadomość dla miłośników sushi niezbyt biegłych w jedzeniu pałeczkami – równie dobrze można je jeść palcami!

12. Kierowcy naprawdę powinni pamiętać, że przed kałużą wypada zwolnić, by nie ochlapać pieszych…

13. To dość trudne, ale jeśli ktoś obrazi Was w towarzystwie, nie wypada (i chyba nie ma sensu) odpowiadać w tym samym tonie. Najbardziej eleganckim rozwiązaniem jest… pobłażliwy uśmiech i skierowanie uwagi na inną osobę, z którą można spokojnie porozmawiać.

14. Musimy unikać zbyt głośnych rozmów i śmiechu, a także natarczywego przyglądania się innym – to źle o nas świadczy.

15. Często zapominamy o słowie „dziękuję”, a świadczy o naszym poziomie kultury. To także oznaka, że doceniamy czyjąś pracę, poświęcenie, dobroć…

16. Ta zasada dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn – z perfumami nie można przesadzać! Zbyt mocny zapach nie świadczy o nas dobrze…

17. Zawsze należy szanować prywatność innych, w tym cudzą korespondencję. Pary nie powinny przeszukiwać swoich rzeczy, a rodzice nie powinni przeglądać prywatnej korespondencji dzieci.

18.Jeśli po przykrej sytuacji doszło do przeprosin, które zostały przyjęte, po prostu nie wypada wracać do tego tematu.

19. Złota zasada brzmi – nie ma sensu gonić mody! Powinniśmy ubierać się tak, by wyglądać ładnie, a nie zawsze to, co modne, będzie nam pasować.

20. W towarzystwie kobiety mężczyzna może zapalić tylko za jej zgodą.

21. Mężczyzna nigdy nie powinien dotykać kobiety bez jej zgody, chyba że łapie ją nad łokciem, by pomóc wyjść z samochodu czy przejść przez ulicę.

22. W teatrze, kinie czy sali koncertowej mężczyzna powinien iść przed kobietą, aby ułatwić jej drogę.

23. To, jak ułożymy sztućce, ma znaczenie!:

– pierwszy obrazek z lewej oznacza, że wciąż jemy (ale np. na chwilę wstaliśmy od stołu),
– drugi oznacza, że oczekujemy na kolejne danie,
– trzeci to znak, że jedzenie było pyszne,
– pierwszy z prawej oznacza, że już zjedliśmy,
– ostatni sugeruje, że jedzenie nam nie smakowało.

24. Dobrze wychowany mężczyzna zawsze będzie okazywał szacunek kobiecie.

25. Niezależnie od tego, kim jesteśmy, to my powinniśmy powitać innych, gdy wchodzimy do pomieszczenia pełnego ludzi.

Zgadzacie się z tymi zasadami? Poniżej przeczytacie, co o nich sądzi znany aktor, Jack Nicholson:

„Sporo myślę o zasadach przyzwoitego zachowania się. Jak podać talerz. Nie krzyczeć z jednego pokoju do drugiego. Nie otwierać zamkniętych drzwi bez pukania. Przepuszczać panie przodem. Celem tych prostych, niekończących się zasad jest sprawienie, by życie było lepsze. Zasady i etykiety to prosty i zrozumiały język wzajemnego szacunku.”

Share

Dodaj komentarz