Kilka trików, które pozwolą Ci utrzymać ciepło w domu

Zimą wiele z nas zaczyna zastanawiać się nad tym w jaki sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu. Można to zrobić jeśli uda nam się utrzymać na dłużej ciepło w mieszkaniu. Można to zrobić jeśli zastosujemy kilka sposobów. Warto więc zrobić mały przegląd swojego domu lub mieszkania i zastanowić się czy są u nas rzeczy, które można poprawić.

Uszczelnienie okien

Aby sprawdzić czy uszczelki w oknach są jeszcze dobre, wystarczy wykonać prosty test. otwórz okno, a następnie włóż między skrzydło, a futrynę kartkę papieru. Zamknij okno i spróbuj ją wyjąc. Jeśli wyjdzie lekko to uszczelki są już do wymiany. Dodatkowo możemy wyczuwać napływ chłodnego powietrza stając koło okna lub dźwięki pochodzące z zewnątrz staną się głośniejsze. Świadczy to o zużyciu uszczelki.

1

Uszczelki w oknie możesz wymienić samodzielnie, nie jest to wielką filozofią. Najważniejsze jest tylko to by dobrać odpowiednią uszczelkę. O tym jak to zrobić dowiesz się z tego poradnika. Pamiętaj jednak, że wilgoć w domu też nie jest dobra, a w szczelnie zamkniętych domach zimą jest ona dużym problemem. Dlatego warto zaplanować sobie dni na wietrzenie domu aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Tryb zimowy

Czy wiesz o tym, że Twoje okno ma dwa tryby i na zimę należy go zmienić? Instrukcję jak to zrobić oraz co poszczególne tryby oznaczają znajdziesz tutaj. Dzięki przestawieniu okien w tryb zimowy zaoszczędzisz na ogrzewaniu bo mniej chłodnego powietrza będzie docierało do wnętrza.

Odsłoń grzejniki

Zakrywanie grzejników nie jest dobrym pomysłem gdy chcemy aby w domu było ciepło. Nie chodzi jedynie o ustawianie na nich różnych rzeczy, ale stawianie także blokad, które sprawiają, że powietrze nie może swobodnie krążyć. Zasada działania typowych grzejników płytowych, które znajdują się w większości domów jest prosta. Ciepłe powietrze unosi się ku górze z jego górnej części, jest ono lżejsze. Jednocześnie spycha zimne powietrze w dół do podłogi, jest ono tam zasysane przez dolną część grzejnika i ponownie wypychane jako ciepłe. W ten sposób tworzy się obieg powietrza, które skutecznie ogrzewa wnętrze. Jeśli postawimy coś przed grzejnikiem obieg ten zakłócimy, a ogrzewanie stanie się jednocześnie mniej wydajne. Trochę inaczej wygląda kwestia grzejników żeliwnych, które jeszcze część osób posiada. One grzeją całą swoją powierzchnią. W ich przypadku dobrym rozwiązaniem jest kupienie ekranów za grzejniki, które odbijają ciepłe powietrze i zapobiegają jego wchłanianiu przez ścianę. Już mniej praktyczne są one w przypadku grzejników stalowych z uwagi na sposób ich działania, na pewno jednak nie zaszkodzą.

Nie grzej na zapas

2

Niekiedy wydaje nam się, że możemy raz nagrzać mocniej, a potem wyłączyć ogrzewanie i temperatura utrzyma się na dłużej. To pozorna oszczędność. Tak naprawdę lepiej jest utrzymywać stałą temperaturę na poziomie 20-21 stopni, niż nagrzewać do 24 stopni i wyłączać ogrzewanie. Przy niskich temperaturach na dworze jest to nieekonomiczne. Każde dwa stopnie wyżej to ok 15% ciepła więcej, które musimy wytworzyć.

Nie pal w piecu na noc

To często podyktowane jest naszym trybem życia. Rano wybiegamy do pracy, wieczorem wracamy i dopiero grzejemy. Jeśli mamy ogrzewanie gazowe dużo łatwiej jest to zaplanować, wystarczy ustawić sterownik na odpowiednie godziny. W nocy nie potrzebujemy takiej temperatury. Jesteśmy przykryci, śpimy. Nasze ciało utrzymuje temperaturę spalając kalorie podczas snu – to też sprawia, że chudniemy. Gdy nagrzejemy na noc, nie tylko gorzej będzie nam się spało, a wysoka temperatura nie utrzyma się i tak do rana. Jest to po prostu strata energii i pieniędzy. Dlatego lepiej jest rozpalić w piecu przed wyjściem do pracy tak by temperatura była przyjemna po powrocie. Można wtedy jeszcze trochę dorzucić aby utrzymała się ona do wieczora, ale na sam wieczór już nie ma konieczności ponownego nagrzewania.

Odsłoń zasłony

Zasłony to skuteczna bariera dla ciepła, które pochodzi z grzejników. Dlatego nie zasłaniaj ich, pozwól powietrzu swobodnie krążyć. Dzięki temu szybciej się ogrzeje, a ty poczujesz w domu ciepło. W przeciwnym wypadku zasłony będą je blokowały, a ty czując chłód będziesz ogrzewać mocniej.

Odpowiednie wietrzenie

Zimą powinno się wietrzyć krótko, ale mocno. Zaplanuj wietrzenie na okres, w którym nie grzejesz albo specjalnie wyłącz ogrzewanie. Nie ma sensu aby wtedy chodziło. Wywietrz szybko całe mieszkanie, zrób przeciąg. Potem znów je dobrze zamknij, włącz ogrzewanie i ponownie przywróć żądaną temperaturę w pomieszczeniach. Długie wietrzenie ochładza mury, a te aby nagrzać znów potrzeba dużo energii oraz czasu. W wietrzeniu powinno chodzić jedynie o wymianę powietrza na świeże, a to można zrobić skutecznie i szybko robiąc przeciąg.

Share

Dodaj komentarz