Sonda InSight wylądowała na Marsie

Dziś o godzinie 20:53 czasu polskiego na Marsie wylądowała amerykańska sonda InSight. Celem misji lądownika NASA jest zbadanie tego, co znajduje się pod powierzchnią czerwonej planety. Jest to pierwszy tego typu eksperyment w historii ludzkości. Na pokładzie sondy znajduje się „Kret” – specjalne urządzenie, które ma wbić się w marsjańską ziemię.

InSight to pierwsza misja poświęcona badaniom wnętrza Marsa. Według NASA, lądownik na powierzchni ma pracować co najmniej do listopada 2020 roku. Szczególnym obszarem badań będzie to, co znajduje się kilka metrów pod skorupą planety.

Sonda wylądowała w regionie Elysium Planitia. To wulkaniczna równina rozciągająca się tuż nad marsjańskim równikiem. Za miesiąc ma się rozpocząć naukowa część misji. Bardzo ważny w jej powodzeniu będzie polski Kret HP3 – skonstruowany dla Niemieckiej Agencji Kosmicznej przez firmę Astronika wspomaganą przez Politechnikę Warszawską, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytuty Lotnictwa i Spawalnictwa oraz Politechnikę Łódzką. Urządzenie ma się wbić w marsjańską ziemię na głębokość ok. pięciu metrów.

Drugim głównym zadaniem sondy jest zbadanie aktywności sejsmicznej jej wnętrza (ten eksperyment zaprojektowała Francuska Agencja Kosmiczna). A trzecim – dokładny pomiar jej rotacji, którym zajmie się instrument zbudowany przez kalifornijskie Jet Propulsion Laboratory.

InSight ma wykorzystywać doświadczenia zebrane podczas misji amerykańskiego lądownika Phoenix. W 2008 r. bezpiecznie wylądował on w okolicy północnego bieguna Czerwonej Planety i wkopując się w grunt, odkrył zamarzniętą wodę.

onet.pl

Share

Dodaj komentarz