Nowy pawilon „Zodiak” już gotowy. Zakończyła się jego rewitalizacja

Będą się tu odbywać wystawy, badania i dyskusje poświęcone architekturze, planom, przyszłości stolicy i jej potencjale gospodarczym. Już w najbliższy weekend swoją działalność zainauguruje odnowiony „Zodiak” – Warszawski Pawilon Architektury. Zapowiada się sporo atrakcji. Natomiast dziś odbyła się jego oficjalna prezentacja.

W powstałym w latach 60. ubiegłego wieku pawilonie, znajdującym się przy Pasażu Wiecha w centrum Warszawy, działał kiedyś słynny bar „Zodiak”. Nad nim znajdował się słynny neon z tą nazwą. Teraz część budynku zajmują lokale gastronomiczne oraz siłownia. Natomiast pozostała jego część, ta od strony kina Atlantic, została przeznaczona do rewitalizacji, która właśnie została zakończona. „Zodiak” powraca w nowej odsłonie i z nowymi funkcjami.

Dyskusje, wystawy, badania

– Pawilon ma przede wszystkim służyć Warszawie i jej mieszkańcom. Tu będą odbywały się dyskusje o architekturze, planach, studium Warszawy, przyszłości i potencjale gospodarczym. Nie zabraknie wystaw, zapowiada się forum debaty publicznej, laboratorium pomysłów na nowoczesne miasto, miejsce badań i refleksji nad wyzwaniami, które stoją przed metropoliami w XXI wieku – mówił dziś Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Odnowiony kompleks tworzy budynek składający się z zarysu pawilonu dawnej kawiarni „Zodiak” oraz znajdujący się przed nim plac. Projekt powstał w wyniku współpracy m.st. Warszawy i Oddziału Warszawskiego SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich).

– Dla środowiska architektów otwarcie pawilonu jest świętem szczególnym z wielu powodów. Po pierwsze: „Zodiak” to jeden z ważniejszych budynków towarzyszących założeniu Ściany Wschodniej, dziś w odnowionej formie przywracamy go mieszkańcom. Po drugie: warszawscy architekci doczekali się miejsca, które będzie ich wizytówką, ale też przestrzenią spotkań, dyskusji i wyznaczania nowych kierunków na przyszłość. I, co istotne, poprzez ten projekt, architektura została doceniona jako ważna dziedzina sztuki i życia codziennego, warta odrębnej rozmowy i spotkania architektów z mieszkańcami miasta – podkreśla Maria Saloni-Sadowska, prezes Oddziału Warszawskiego SARP.

onet.pl

Share

Dodaj komentarz