12 łatwych do przeoczenia objawów sygnalizujących problemy z tarczycą. Nie ignoruj ich

Często jest tak, że gdy zaczynamy źle się czuć, tłumaczymy sobie, że to pewnie kwestia pogody, alergii lub wieku. Czasami tak jest faktycznie. Jednak zdarza się również, że złe samopoczucie jest oznaką czegoś poważniejszego, na przykład u kobiet zawroty głowy bywają objawem problemów z sercem.

Dlatego dobrze jest zwracać uwagę na tego rodzaju sygnały, które wysyła nam nasze ciało. Część z nich może wskazywać również na problemy z tarczycą. To bardzo ważny narząd, mimo że jest tylko niewielkim gruczołem, to produkuje hormony, które regulują nasz metabolizm, tętno krwi i temperaturę ciała. Przy zaburzeniach pracy tarczycy dochodzi albo do jej nadczynności (nadmierna produkcja hormonów) lub niedoczynności (zbyt mała aktywność).

Jeśli chcesz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy diagnozowaniu wczesnych oznak problemów tarczycowych, przeczytaj nasz poradnik poniżej.

Czym jest tarczyca?

1

Tarczyca jest umiejscowiona w przedniej części szyi. Jest małych rozmiarów i ma kształt motyla. Jej niepozorność nie powinna jednak Cię zwieść, ponieważ jej wpływ na nasz organizm jest ogromny. Nadczynność tarczycy wywołuje nadprodukcję hormonów, z kolei osłabienie jej funkcji powoduje uwalnianie zbyt małej ilości hormonów.

Objaw #1: Długotrwały smutek lub przygnębienie

2

Jak podaje uznana Klinika Mayo, zmiana funkcjonowania tarczycy może wywoływać wahania nastroju. Niedobór hormonów tarczycy wpływa na wydzielanie serotoniny, a w konsekwencji prowadzi do przygnębienia i poczucia osłabienia. Nadmiar hormonów tarczycy daje z kolei rezultat w postaci poddenerwowania, niepokoju, łatwego ulegania rozdrażnieniu.

Objaw #2: Zaparcia

3

Problemy z wypróżnianiem również mogą być rezultatem zakłócenia funkcji tarczycy, które powodują spowolnienie metabolizmu i trawienia. Jak podaje specjalista medycyny integracyjnej dr Robin Miller:

– „Zaparcia są jednym z trzech najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy.”

Objaw #3: Nadmierna senność

4

Większości z nas nie lubi rano wstawać z łóżka, jednak niektórzy mają z tym poważny problem. Jeśli tak jest też w Twoim przypadku, według dr Millera, może to być sygnałem problemów z tarczycy, które powodują czasami nadmierną senność przez cały dzień.

Objaw #4: Wypadające włosy, przesuszenie skóry

5

Jeśli Twoja skóra jest zawsze przesuszona, pomimo odpowiedniej pielęgnacji, swędzi i pojawiają się na niej zaczerwienienia, może to wynikać z niedoczynności tarczycy. Niedobór hormonu tarczycy, a co za tym idzie spowolniony metabolizm, wywołuje zmianę w strukturze skóry związaną z nieprawidłowym wydzielaniem potu.

Skóra staje się sucha, a paznokcie łatwo się łamią. Czasami dochodzi nawet do wypadania brwi.

– „Znaczna część moich pacjentów zgłosiła się do mnie po wizycie u fryzjera. Fryzjerzy widzieli, że ich klienci zbyt szybko tracą włosy i sugerowali wizytę u lekarza w celu sprawdzenia ewentualnych problemów z tarczycą. Część fryzjerów jest bardziej świadoma tego związku niż niektórzy lekarze!” – opowiada dr Miller.

Objaw #5: Nagłe przytycie

6

Przyrost tkanki tłuszczowej może oczywiście wynikać z wielu przyczyn, jednak gdy dochodzi do niego nagle pomimo braku zmian w naszym odżywianiu i poziomie aktywności, wówczas jest to ważny sygnał, że w naszym organizmie dzieje się coś niezwykłego, co lepiej jest skonsultować z lekarzem. Dr Miller twierdzi, że przybranie na wadze jest jednym z najczęstszych powodów wizyty jego pacjentów:

– „Zgłaszające się do mnie osoby nie zaczęły nagle więcej jeść, jednak wciąż tyją. Nawet wprowadzenie ćwiczeń nie poprawia ich sylwetki. W takiej sytuacji winę ponosi bardzo często niedoczynność tarczycy”.

Objaw #6: Mniejsza ochota na seks

7

Spadek libido to kolejny objaw niedoczynności tarczycy. Pojawia się zwykle równolegle do szybkiego wzrostu wagi ciała, problemów z włosami i bóli mięśni.

Objaw #7: Bóle mięśni

8

Bólu mięśni zwykle doświadczamy po tym, jak zaczynamy ćwiczyć lub uprawiać nowy sport. Jest oczywiście zupełnie normalne i wytłumaczalne. Jeśli jednak bóle mięśni pojawiają się znikąd, a towarzyszy mu drętwienie kończyn, to może to świadczyć o problemie z tarczycą. Niedobór hormonu tarczycy wpływa na funkcjonowanie nerwów, które wówczas wysyłają do mózgu sygnały o bólu bez konkretnego powodu.

Objaw #8: Przyspieszone bicie serca

9

Szybkie bicie serca to przysłowiowy stan towarzyszący zakochaniu. Czym innym jest jednak silne i uciążliwe kołatanie serca w piersi. Odczucie wówczas jest takie, jakby serce biło nam dwa razy szybciej niż normalnie, mimo że nie biegliśmy, ani nie wykonywaliśmy żadnej obciążającej aktywności fizycznej. Taki problem sugeruje konieczność konsultacji z lekarzem i sprawdzenia funkcjonowania tarczycy.

Objaw #9: Zawroty głowy

10

Jeśli zdarza Ci się mieć problemy z utrzymaniem równowagi i zawroty głowy, to również może wynikać z zaburzeń tarczycy. Co więcej, jej nadczynność może powodować problemy z koncentracją, a niedoczynność z pamięcią.

– „Lecząc pacjentów z niedoczynnością tarczycy często widzimy ich zaskoczenie, że leki powodują tak szybką poprawę również ich pamięci, usuwają uczucie otumanienia i ogólnie poprawiają samopoczucie. Zwłaszcza kobiety często wcześniej sądziły, że za wszystkie te objawy odpowiedzialna była menopauza, tymczasem w rzeczywistości wynikały one z problemów z tarczycą” – opowiada dr Miller.

Objaw #10: Nadciśnienie

11

Jeśli masz nadciśnienie o niewiadomym pochodzeniu, powinieneś dla pewności sprawdzić swoją tarczycę, być może to tam właśnie znajduje się źródło problemu.
Nadczynność tarczycy skutkuje podwyższeniem poziomu cholesterolu, co z kolei niewydolnością serca.

Objaw #11: Zwiększone łaknienie, zmiana odczuwania smaków

12

Jak podaje portal health.com, jeśli zauważasz zmianę w smaku znanych potraw, może to być wynikiem nadczynności tarczycy. Podobne źródło może mieć problem z ciągłym odczuciem łaknienia, pomimo tego, że wcale nie jesteśmy głodni. Mimo ciągłego jedzenia, pacjent nie przybiera wówczas na wadze, ponieważ jego metabolizm został zmieniony przez chorobę.

Choć wielu z nas chciałoby mieć możliwość jedzenia bez negatywnych konsekwencji, to jednak w tym wypadku jest to oznaka choroby i należy skonsultować się z lekarzem.

Objaw #12: Ból lub ucisk w szyi lub gardle

13

Jeśli zauważysz na swoim gardle jakąś zmianę, grudkę lub obrzmienie albo zmianę w głosie, powinieneś umówić się na wizytę do lekarza. Jeśli nie masz takich dolegliwości, ale chcesz upewnić się, czy nie doszło u Ciebie do powiększenia tarczycy, możesz po prostu przyjrzeć się dokładnie swojej szyi w dobrym oświetleniu przed lustrem.

Jak sugeruje AACE ThyroidAwareness, organizacja szerząca wiedzę na temat tarczycy, możesz zbadać tarczycę w następujący sposób:

– „Weź do ręki lusterko i przyjrzyj się dolnej części szyi tuż nad obojczykami. Tam właśnie znajduje się tarczyca. Odchyl głowę do tyłu, weź łyk wody i połknij. Obserwuj, czy w trakcie połykania nie ujawniły się jakieś wypukłości.”

Oczywiście nie należy mylić z tarczycą jabłka Adama. Tarczyca znajduje się niżej.

Jeśli zobaczyłeś jakiekolwiek wybrzuszenia, porozmawiaj o tym z lekarzem. Specjalista może ocenić, czy rzeczywiście jest to powód do podjęcia leczenia.

Share

Dodaj komentarz