9 dziwnych rzeczy, które robi twoje ciało, a ty nawet nie wiesz, że to mechanizm obronny

Nasze ciała są złożonymi systemami licznych biologicznych układów, które często trudno jest zrozumieć. Mechanizm obronny ciała to jeden z takich układów.

Chroni nas przed potencjalnymi zagrożeniami przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Oto dziewięć fascynujących rzeczy, które robi Twoje ciało, a Ty pewnie nawet nie spodziewałeś się, że są to efekty mechanizmu obronnego.

Ziewanie

1

Głównym celem ziewania jest ochłodzenie mózgu, po tym, jak został przegrzany lub przeładowany.

Kichanie

2

Zwykle dochodzi do niego, gdy nasze kanały nosowe zostają nadmiernie wypełnione alergenami, mikrobami, kurzem lub innymi drażniącymi substancjami. Jest to sposób ciała na pozbycie się tych zanieczyszczeń.

Przeciąganie się

3

Instynktownie przeciągamy się, aby przygotować ciało na obciążenie fizyczne, którego spodziewamy się w ciągu dalszego dnia. Przeciąganie aktywuje mięśnie, poprawia krążenie krwi oraz podnosi nasz nastrój.

Czkawka

4

Gdy jemy zbyt szybko i połykamy duże porcje jedzenia lub też po prostu przejadamy się, nasz nerw pneumogastryczny zostaje podrażniony. Jest on ściśle połączony z żołądkiem i przeponą. W rezultacie dochodzi do czkawki.

Ruchy miokloniczne

5

Termin ten dotyczy dziwnego uczucia, które pojawia się, kiedy położyłeś się już spać i powoli zaczynasz zapadać w sen, a nagle Twoje ciało zostaje przywrócone do przytomności przez coś w rodzaju szoku elektrycznego. W tym momencie wszystkie Twoje mięśnie mocno się przykurczają tak, że niemalże wypadasz z łóżka i błyskawicznie się budzisz.

To zjawisko jest rezultatem tego, że gdy zasypiasz, częstotliwość Twojego oddechu znacznie spada, podczas gdy puls zwalnia tylko odrobinę, a Twoje mięśnie są zrelaksowane. Twój mózg interpretuje ten stan jako zwiastujący śmierć, więc stara się uratować poprzez taki wstrząs.

Marszczenie skóry

6

Zmarszczki skóry dłoni pełnią ważną funkcję. To zjawisko jest wywołane tym, że gdy ciało napotyka znaczną ilość wilgoci, interpretuje to jako informację, że Twoje otoczenie mogło stać się śliskie. Skóra zatem staje się pomarszczona, co ułatwia przytrzymywanie się śliskich powierzchni.

Utrata pamięci

7

Do utraty pamięci często dochodzi w następstwie bardzo nieprzyjemnych doświadczeń. Nasz mózg dosłownie kasuje najgorsze wspomnienia.

Gęsia skórka

8

Podstawową funkcją gęsiej skórki jest zredukowanie ilości ciepła ulatniającego się przez pory skóry. W ten sposób łatwiej jest nam się ogrzać w mało przyjaznych strefach klimatycznych.

Łzy

9

Poza funkcją ochrony wyściółki śluzowej naszych oczu, gdy do naszych dostaną się do nich jakieś obce elementy, łzy stanowią również instrument „obrony emocjonalnej”. Naukowcy twierdzą, że w sytuacjach stresujących ciało wytwarza nowe źródło podrażnienia w celu odwrócenia uwagi człowieka od doświadczanego bólu.

To tylko kilka powodów, dla których powinniśmy być wdzięczni naszemu ciału za roztaczaną nad nami ochronę. Dlatego, odpręż się, Twoje ciało nad wszystkim czuwa!

Share

Dodaj komentarz