Jak rozpoznać produkty genetycznie modyfikowane i co w ogóle oznacza GMO?

Naukowcy wciąż kłócą się o to jaki wpływ na nasze zdrowie mają produkty genetycznie modyfikowane – GMO. W USA, Kanadzie i Chinach genetycznie modyfikowane są kukurydza, soja i ziemniaki, podczas gdy w Austrii, Grecji i na Węgrzech GMO jest zakazane.

Czym dokładnie jest GMO? Organizm zmodyfikowany genetycznie, GMO (od ang. genetically modified organism) – organizm, którego genom został zmieniony metodami inżynierii genetycznej w celu uzyskania nowych cech fizjologicznych (lub zmiany istniejących. Pierwszy GMO zostało stworzone w 1973 roku, a pierwsze próby polowe miały miejsce w 1986 roku i dotyczyły tytoniu. Pierwsze komercyjne rośliny zmodyfikowane genetycznie zaczęto sprzedawać w Stanach Zjednoczonych w 1994 roku (zaprzestano jednak 3 lata później) – w pomidorach FlavrSavr zmniejszono aktywność genu odpowiadającego za proces dojrzewania i mięknięcia pomidora.

Modyfikacje, jakim podlegają organizmy, można podzielić na trzy grupy:

– zmieniona zostaje aktywność genów naturalnie występujących w danym organizmie
– do organizmu wprowadzone zostają dodatkowe kopie jego własnych genów
– wprowadzany gen pochodzi z organizmu innego gatunku – organizmy transgeniczne.

Produkty organiczne są oznakowane. Mają naklejki lub napisy „100% organiczne”, „Organiczne” lub „Zrobione korzystając z produktów organicznych”. Natomiast produkty z napisem „Bez GMO” lub „Nie zawiera GMO” mogą zawierać GMO do 0,9%.

1

Produkty modyfikowane genetycznie wyglądają idealnie. Mają perfekcyjny rozmiar, kształt i kolor. Dłużej pozostają świeże. GMO są odporne na pleśń, wirusy i nawozy. Smakują lepiej i rosną szybciej niż rośliny naturalne. Obecnie wielu naukowców zajmujących się GMO uważa, że nie stanowią one większego zagrożenia niż organizmy niemodyfikowane. Nie jest to jednak stanowisko uniwersalne. Niestety GMO mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Jeśli osoba uczulona na orzechy zje warzywo z genami orzecha może dostać szoku anafilaktycznego.

2

Na świecie najczęściej modyfikowanymi roślinami są: kukurydza, pomidory, soja zwyczajna, ziemniaki, bawełna, melony, tytoń. W Europie najczęściej modyfikuje się: kukurydzę, rzepak, buraki cukrowe. Dla przykładu 78% soi, 33% kukurydzy i 24% rzepaku dostępnego na rynku są genetycznie zmodyfikowane. Produkty te dodawane są do składu:

– kiełbas
– nabiału
– mąki
– owsianki i płatków śniadaniowych
– wypieków
– słodkich napojów
– masła orzechowego
– majonezu
– syropu czekoladowego

3

Źródło: podaj.to

Share

Dodaj komentarz