Len i jego drużyna to najwięksi sprzymierzeńcy odchudzania, donoszą o tym najnowsze badania. Wypróbuj więc naszą kurację. Daje błyskawiczne i trwałe rezultaty!
Produkty z lnu, może trochę zapomniane są bardzo zdrowe. Wzbogacenie o nie diety, pomoże wam w odchudzaniu. Olej lniany w 90 proc. składa się z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym zawiera duże ilości kwasów omega-3 oraz witaminy E. Siemię lniane oprócz tego, że na długo powoduje uczucie sytości, zawiera duże ilości cynku i fitohormonów. Kaszka lniana razowa zawiera bardzo duże ilości błonnika.
Len na odchudzanie
O pozytywnym wpływie lnu i zawartych w nim kwasów omega-3 na serce i mózg wiadomo nie od dziś. Nowością jest zastosowanie ich w kuracjach odchudzających. Dlaczego dietetyczni guru zalecają produkty z lnu: olej, siemię, a nawet… cukierki? Ponieważ sycą, zmniejszają apetyt i spalają tkankę tłuszczową.
Tłuszczem w tłuszcz
Rozpoczynając dietę, rezygnujesz z tego, co najbardziej kaloryczne m.in. z tłuszczów. Źle się stanie, jeśli zignorujesz tłuszcze obecne w rybach morskich czy oleju lnianym. Zawierają one niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), absolutnie konieczne dla zdrowia i utraty wagi. Musisz je dostarczyć sobie z pożywieniem, ponieważ organizm nie potrafi sam ich produkować. NNKT, inaczej znane jako omega-3 i omega-6, znajdują się też w konopiach, orzechach włoskich, oliwie z oliwek i oleju rzepakowym. Oba rodzaje tych kwasów są niezbędne do produkcji ejkanozydów: hormonów odpowiedzialnych za główne funkcje ciała jak trawienie, produkcja insuliny i magazynowanie tłuszczu. Naukowcy udowodnili, że dodatek tych kwasów do diety obniża masę ciała i pozwala spalić tłuszcz zapasowy, szczególnie z okolic brzucha. Jednym z efektów ich działania jest spadek produkcji insuliny, która sprzyja gromadzeniu tkanki tłuszczowej. Spadek poziomu insuliny sprawia, że więcej tłuszczu zamienia się na energię, co z kolei powoduje, że odczuwasz mniejszy głód. Według najnowszych teorii otyłość i nadwaga to efekt stanu zapalnego. Olej lniany działa przeciwzapalnie, też prowadząc do obniżenia masy ciała. Zdrowa żywność która posiada w składzie siemie lniane – zobacz.
Od siemienia lnianego do kaszki lnianej
Nasiona lnu to mnóstwo aktywnych biologicznie związków. Olej z lnu zawiera dużą ilość witaminy E oraz kwasy omega-3 (ten olej w 90 proc. składa się z NNKT, z czego połowa to kwasy omega-3). Siemię lniane dostarcza cynku i jest bogate w tzw. fitohormony zalecane jako środek wspomagający w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Zalane wodą pęcznieje, dając po zjedzeniu uczucie sytości. Kaszka lniana razowa jest wytwarzana z najnowszych odmian lnu o intensywnym zabarwieniu łuski. W procesie technologicznym nie usuwa się okrywy nasiennej, stąd kaszka razowa jest ciemniejsza, a co najważniejsze, zachowuje odżywcze bogactwo siemienia, czyli błonnik rozpuszczalny oraz białko (po ok. 40 proc.), a także dobre tłuszcze i antyutleniacze. Kwas fenolowy oraz flawonoidy działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie i ułatwiają usuwanie toksyn.
Poznajcie korzyści płynące ze stosowania diety lnianej i propozycję menu na cały tydzień. Przepisy są proste i bardzo ciekawe. Warto wypróbować. Zobacz kosmetyki z siemieniem lniamym.
Dieta lniana – zasady
Dieta lniana odchudza, działa przeciwzapalnie poprawia urodę, syci. Podstawą diety jest pasta zrobiona z twarogu oraz oleju lnianego, którą jesz na śniadanie, kolację oraz jako zdrową przekąskę, kiedy nagle dopadnie cię głód.
Produkty zalecane:
Ryby morskie (makrela, dorsz, śledź, tuńczyk) do 200 g dziennie
Świeże owoce
Warzywa, a zwłaszcza brokuły, kapusta, brukselka, marchewka
Świeżo wyciskane soki
Białko:jogurty naturalne, kefiry, makaszki,
Zboża: pieczywo z pełnego przemiału i płatki nieoczyszczone
Woda: 2 litry dziennie
Drób z upraw naturalnych
Miód
Produkty zabronione:
Cukier, sztuczne słodziki, soki z kartoników
Inne tłuszcze poza tłoczonym na zimno olejem lnianym, który możesz jeść wyłącznie na surowo.
ZASADY DIETY LNIANEJ:
Dieta trwa: 2-3 tygodnie.
Odchudza: 2 kg w ciągu tygodnia.
Można ją powtarzać: kilka razy w roku.
Niewskazana dla: dzieci, młodzieży dojrzewającej, kobiet w ciąży i karmiących.
Bogata w: omega-3, błonnik, białko, mikroelementy, fitozwiązki.
Dzienna dawka kalorii: 1200.
Podstawowe codzienne danie: PRZEPIS NA DWIE PORCJE PASTY: ok. 100 g chudego twarogu zmiksuj z 2 łyżkami oleju lnianego tłoczonego na zimno, przechowuj w lodówce.
Dieta lniana: Dzień pierwszy
ŚNIADANIE ok. 300 kcal: kromka pieczywa razowego posmarowana porcją pasty serowo-lnianej, pomidor, ogórek, listki mięty lub melisy, do picia zielona herbata z miodem.
DRUGIE ŚNIADANIE: ok. 180 kcal: koktajl owocowy (brzoskwinia, jogurt naturalny 150 g, łyżka kaszki lnianej; składniki zmiksuj).
OBIAD: ok. 320 kcal: filet z piersi kurczaka z ryżem i warzywami (ryż pełnoziarnisty – 30 g suchego, brokuł – 200 g, marchew, filet z piersi kurczaka – 140 g, łyżeczka oliwy, pieprz, curry, czosnek, szklanka soku marchewkowo-selerowego).
Mięso pokrój na grube kawałki, posyp curry i natrzyj czosnkiem, uduś na oliwie. Wymieszaj z ryżem i warzywami. Popij szklanką soku.
PODWIECZOREK: ok. 130 kcal: 3 orzechy włoskie.
KOLACJA ok. 280 kcal: Kanapka z pastą serowo-lnianą i makrelą: 50 g makreli wędzonej, czubata łyżka pasty, drobno posiekana cebulka, sól, pieprz do smaku, kilka kropel cytryny, zielona herbata.
Dieta lniana: Dzień drugi
ŚNIADANIE ok. 350 kcal: pomarańcza z pastą i płatkami kukurydzianymi (50 g pasty serowo-lnianej, trzy łyżki płatków kukurydzianych, pomarańcza, jogurt naturalny zmieszany z łyżeczką siemienia lnianego).
DRUGIE ŚNIADANIE 200 kcal: świeży sok z grejpfruta, sok z 1/2 pomarańczy, 100 g melona, łyżka kaszki lnianej. Składniki zmiksuj.
OBIAD ok. 450 kcal: dorsz pieczony z pestkami dyni i kalafiorem.
PODWIECZOREK ok. 100 kcal: 4 kostki (małe) gorzkiej czekolady.
KOLACJA 170 kcal: kanapka z pastą i koperkiem: 50 g pasty serowo-lnianej, posiekany koperek, zielony ogórek, kromka pieczywa chrupkiego, szklanka zielonej herbaty z łyżeczką miodu.
Dieta lniana: Dzień trzeci
ŚNIADANIE ok. 250 kcal: pasta z przecierem pomidorowym, połowa porcji pasty zmiksowana z przecierem pomidorowym i listkami bazylii, kromka pełnoziarnistego chleba żytniego, pomidor, ogórek kwaszony, różne rodzaje kiełków, herbata zielona.
DRUGIE ŚNIADANIE ok. 120 kcal: zmiksowane owoce z kaszką lnianą i sokiem marchwiowym (łyżka kaszki lnianej, szklanka soku z marchwi, morela, 1/2 banana.
OBIAD ok. 400 kcal: sałatka z indyka z melonem: 150 g mięsa piersi z indyka, kilka liści sałaty lodowej lub kruchej, melon miodowy (ok. 100 g), garść jeżyn, kilka łyżek jogurtu naturalnego, ulubione zioła, szklanka wody mineralnej. Usmażone i schłodzone mięso pokrój w kawałki, wymieszaj je z porwanymi listkami sałaty. Z melona miodowego wydrąż kulki i wmieszaj do sałatki. Na koniec dodaj garść jeżyn i dopraw jogurtem i ziołami.
PODWIECZOREK ok. 100 kcal: 12 orzechów laskowych.
KOLACJA ok. 300 kcal: naleśnik z pastą, jogurtem, owocami i miodem, naleśnik, porcja pasty serowo-lnianej, kawałki brzoskwini, łyżeczka miodu, pół kubeczka jogurtu naturalnego, do picia zielona herbata.
Dieta lniana: Dzień czwarty
ŚNIADANIE ok. 350 kcal: chleb z pastą serowo-lnianą, warzywami i jajkiem, połowa porcji pasty serowo-lnianej, pokrojony świeży ogórek, pomidor, posiekane rzodkiewki posiekane jajko na twardo, sól i pieprz do smaku, ewentualnie łyżeczka musztardy, kromka pieczywa pełnoziarnistego.
DRUGIE ŚNIADANIE ok. 150 kcal: sałatka owocowa: arbuz (ok. 150 g), jabłko, kilka owoców winogron, łyżka siemienia lnianego, goździki, kilka kropli likieru pomarańczowego. Arbuza i jabłko pokrój w cząstki, dodaj winogrona. Posyp siemieniem i goździkami. Skrop likierem.
OBIAD ok. 350 kcal: dorsz pieczony z surówką: dorsz pieczony na ruszcie (200 g), ryż pełnoziarnisty (30 g), surówka z kwaszonej kapusty (ok. 150 g).
PODWIECZOREK ok. 100 kcal: napój czekoladowy: szklanka gorącego mleka, 4 kostki gorzkiej czekolady, łyżeczka miodu, cynamon.
KOLACJA ok. 280 kcal: chleb z pastą, szczypiorkiem i jajkiem: jajko na miękko, kromka chleba razowego, pasta serowo-lniana, szczypiorek, szklanka zielonej herbaty.
Dieta lniana: Dzień piąty
ŚNIADANIE ok. 320 kcal: chleb z pastą i orzechami: połowa porcji pasty, 3 posiekane połówki orzechów włoskich, szczypta gałki muszkatołowej lub kardamonu, kilka posiekanych listków cykorii, łyżeczka miodu, kromka chleba razowego.
DRUGIE ŚNIADANIE ok. 130 kcal: kaszka lniana z jogurtem i czarnymi jagodami: czarne jagody (150 g), opakowanie jogurtu naturalnego, łyżka kaszki lnianej.
OBIAD ok. 300 kcal: sałatka z fetą po połówce papryki czerwonej i żółtej, 50 g sera feta, kilka plasterków czerwonej cebuli, kilka oliwek, łyżka oleju lnianego, kilka kropli octu winnego, kromka pełnoziarnistego pieczywa. Połówki papryki pokrój w kostkę następnie pokrój cebulę i oliwki. Składniki delikatnie wymieszaj, dodaj pokrojony w kostkę ser feta. Polej olejem lnianym i skrop octem winnym. Zjedz z kromką pieczywa pełnoziarnistego.
PODWIECZOREK ok. 100 kcal: szklanka mleka acidofilnego.
KOLACJA ok. 300 kcal: chleb z pastą i wędliną: kromka chleba razowego, pasta, sól i pieprz, 2 plasterki chudej wędliny, pomidor, kilka listków sałaty, szklanka herbaty zielonej.
Dieta lniana: Dzień szósty
ŚNIADANIE ok. 200 kcal: kaszka z miodem: 3 łyżki kaszki lnianej, szklanka gorącego mleka, łyżeczka miodu, kilka rodzynek, 8 orzechów laskowych.
DRUGIE ŚNIADANIE ok. 250 kcal: kromka pieczywa razowego, pasta serowo-lniana, prażone pestki dyni.
OBIAD ok. 300 kcal: łosoś z warzywami, 100 g filetu z łososia, duża marchewka, por, kawałek selera, papryka, łyżka oliwy, pół szklanki bulionu warzywnego przyprawy: pieprz cayenne, sól, gałka muszkatołowa kilka kropli soku z cytryny, łyżka kaszki lnianej łyżka śmietany 12 proc. tł., posiekana natka pietruszki. Pokrój marchewkę, por, kawałek selera, paprykę. Uduś na oliwie i bulionie. Dopraw pieprzem cayenne, solą i gałką. Filet z łososia połóż na warzywach i gotuj do miękkości. Zdejmij rybę, skrop sokiem z cytryny i przełóż w ciepłe miejsce. Warzywa dopraw łyżką kaszki lnianej i śmietaną. Posyp natką pietruszki.
PODWIECZOREK 150 kcal: kisiel lniany z owocami: łyżeczka siemienia lnianego, sok wyciśnięty z pomarańczy, po garści: jeżyn, malin, porzeczek, łyżka miodu, łyżka jogurtu naturalnego. Siemię lniane wymieszaj z podgrzanym sokiem i miodem. Dodaj owoce i łyżkę jogurtu.
KOLACJA ok. 250 kcal: pasta grzybowa z chlebem razowym: porcja pasty serowo-lnianej, zmiksowana z kilkoma uduszonymi na patelni pieczarkami i cebulką, sól i pieprz do smaku, szklanka zielonej herbaty.
Dieta lniana: Dzień siódmy
ŚNIADANIE ok. 300 kcal: pasta serowo-lniana, pomidor, świeży ogórek, kilka listków sałaty, kromka pieczywa razowego, szklanka soku pomidorowego
DRUGIE ŚNIADANIE ok. 200 kcal: koktajl owocowy: sok z pomarańczy, nektarynka, łyżka mielonego siemienia, łyżka miodu, pół szklanki maślanki.
OBIAD ok. 400 kcal: kurczak z kurkami i surówka z kapusty pekińskiej, pierś kurczaka (ok. 150 g), kurki (150 g), ząbek czosnku, 3 ziemniaki, łyżeczka posiekanego koperku łyżeczka oliwy z oliwek, pieprz, ulubione zioła suszone, szklanka wody mineralnej. Mięso delikatnie ubij i przypraw, a następnie uduś na oliwie. Grzyby oczyść, umyj, pokrój, podduś na patelni razem z czosnkiem, ułóż na mięsie. Zjedz z ugotowanymi w wodzie ziemniakami posypanymi koperkiem i surówką z kapusty pekińskiej. Popij wodą mineralną.
PODWIECZOREK ok. 100 kcal: szklanka maślanki bez dodatków smakowych.
KOLACJA ok. 300 kcal: kromka pieczywa razowego, pasta serowo-olejowa wymieszana z tuńczykiem (80 g), pomidor, szczypiorek.
Źródło: kobieta.onet.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.