Syrop z mniszka lekarskiego

Składniki

  • 400 dobrze rozwiniętych kwiatów mlecza (same główki)
  • 1 cytryna
  • 1 litr wody
  • 1 kg cukru

Przygotowanie

Kwiaty zrywamy w słoneczny dzień, najlepiej przed południem, kiedy będą całkowicie rozłożone. Najlepiej zebrać je z ogrodu czy łąki – miejsca oddalonego od drogi i spalin. Następnie rozkładamy je na białych kartkach papieru – aby wszystkie żyjątka z nich uciekły – dodatkowo przed wrzuceniem do wody warto je przejrzeć.

Wkładamy kwiatki do garnka, zalewamy wodą i gotujemy ok 15-20 min. na wolnym ogniu.Pod koniec gotowania dodajemy wyszorowana i pokrojona na plasterki cytrynę.Przykrywamy i odstawiamy na 24 godz.Ja odstawilam na cała noc.

Po tym czasie kwiaty i cytrynę przecedzamy, odciskamy w tetrowej pieluszce lub gazie i wyrzucamy. Do płynu wsypujemy cukier i gotujemy bez przykrycia, na wolnym ogniu przez ok. 2 godziny, co jakiś czas mieszając – do momentu, w którym powstanie syrop – konsystencja płynnego miodu.Gorący syrop wlewamy do umytych i wyparzonych wrzątkiem słoiczków,zakręamy pokrywkami,przykrywamy ręcznikiem i odstawiamy na 2 godz.(sucha pasteryzacja).Po tym czasie stawiamy słoiczki do góry dnem.Odwracamy je dopiero jak syrop ostygnie.Tak przygotowany syrop możesz przechowywać w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu przez kilka miesięcy, a nawet lat.

Syrop z mniszka lekarskiego smakuje jak prawdziwy miód. Jest przepyszny!

1

Źródło: smaker.pl

Share

Dodaj komentarz