Po przeczytaniu tego artykułu już nigdy nie wyrzucisz obierek z cebuli do śmietnika

Po obraniu cebuli obierki zwykle wyrzucamy do kosza. Tak jednak nie musi być! Obierki te są nie tylko przydatne, ale też bardzo zdrowe! Cebula ma właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne. Mogą wzmocnić nasz system odpornościowy, a nawet przywrócić gęstość fryzurze! Ponadto obierki zawierają więcej antyoksydantów niż sama cebula!

Zalety obierków z cebuli:

  • pomaga uregulować ciśnienie krwi
  • zapobiega chorobom układu krwionośnego
  • obniża cholesterol
  • ma działanie antydepresyjne
  • pomaga przy zwalczaniu alergii
  • pozytywnie wpływa na wzrost masy mięśniowej
  • zmniejsza opuchliznę
  • zwalcza skurcze w nogach

Uwaga: obierki z cebuli nie są jadalne. Poniżej przedstawiamy jak korzystać z ich zalet bez spożywania.

Do smaku

Aby móc skorzystać ze zdrowych właściwości obierek z cebuli można je wrzucić do zupy podczas gotowania i wyciągnąć przed podaniem. W tym czasie wartości odżywcze przenikną do niej.

Cebulowa herbatka

Po prostu włóż obierki do torebki herbacianej i zaparz. Jeśli nie odpowiada Ci smak cebuli możesz dodać też zwykłą lub owocową herbatę.

Woda z cebulą

Aby zwalczyć ból nóg przy skurczach przegotuj obierki przez 15 do 20 minut, odcedź i wypij przed snem jak herbatkę. Powtarzaj co wieczór aż do ustąpienia objawów.

Obierki z cebuli mają też bardziej zewnętrzne zastosowania:

Problemy z cerą

Cebula ma właściwości antyseptyczne dlatego też zmniejsza podrażnienia – wystarczy potrzeć twarz nieobraną, umytą cebulą, a następnie umyć codziennym kosmetykiem.

Farba do włosów

Tak, dobrze przeczytałaś! Obierkami cebuli można ufarbowac włosy! Sposób ten działa najlepiej u blondynek. Potrzeba 30 do 50 gramów obierek, które moczymy w wodzie przez godzinę. Po godzinie mikstura powinna zamienić się w pastę, którą wcieramy we włosy przed ich umyciem. Włosy nabiorą złotego połysku.

Na porost włosów

Cebula wspomaga porost włosów. Odrastają one szybciej, a przede wszystkim są gestsze i silniejsze niż przedtem. Po prostu przegotuj obierki i odcedź, a pozostałą wodę przelej do pustej butelki po szamponie. Używaj płukanki wcierając ją w skórę głowy przed myciem.

Uwaga: omijaj okolice oczu

Zawsze używaj ekologicznej cebuli ponieważ ta hodowana masowo może być pryskana, zawierać pestycydy i inne toksyny.

Share

Dodaj komentarz