7 czynności, które niszczą kręgosłup. Skutki odczujemy dopiero na starość

Kręgosłup to dosłownie podpora naszego ciała, która wszystko utrzymuje na miejscu.

Często zapominamy o tym, by dbać o niego równie mocno jak o pozostałe części ciała. Dotyczy to osób w każdym wieku. Poświęcając mu odpowiednią uwagę, w starszym wieku z pewnością będziemy wdzięczni, że go nie zaniedbaliśmy.

Zmywanie podłogi

Przynajmniej raz w tygodniu zmywamy naszą podłogę. W ten sposób brutalnie traktujemy nasz kręgosłup, gdyż dla niego jest to dość wykańczająca czynność. By chronić plecy, zdecydowanie lepiej używać mopa, niż zmuszać się do zmywania podłogi na kolanach.

Mycie zębów

Kiedy stoimy, obciążenie jest znacznie większe niż podczas długiego spaceru. Szczególnie pochylanie się nad zlewem negatywnie wpływa na kręgosłup. By tego uniknąć, chwyć wolną ręką brzegu umywalki, a odrobinę odciążymy nasze plecy.

Zmywanie naczyń

Podczas zmywania naczyń, zwykle stoimy pochyleni z napiętymi ramionami. Przez to dyski międzykręgowe szybko się męczą i prowadzi to do bólu pleców i łopatek. Podstawienie krzesła pod kolano pomoże obniżyć napięcie.

Wiązanie butów

Wszystko co robimy w wygiętej postawie szkodzi naszym kręgom. Plecy będąc pod stałym ciśnieniem, sprawiają, że naturalne składniki wycierają się i spłaszczają kręgosłup. Może to powodować ból, a składniki są uzupełnione dopiero wtedy, gdy nasz kręgosłup czuje się komfortowo. Właśnie dlatego, znacznie lepiej wiązać buty na siedząco z podciągniętą nogą, niż kucając lub pochylając się.

Noszenie plecaka

Plecaki są dość popularne i spotykane nie tylko pośród uczniów. Często też nosimy je na jednym ramieniu, co bardzo negatywnie wpływa na nasz kręgosłup, gdyż ciężar nie jest równomiernie rozłożony. Warto zaopatrzyć się w plecak z szerokimi paskami i nosić go na dwóch ramionach.

Noszenie zakupów

Zazwyczaj zakupy nosimy w jednej ręce, tym samym obciążając jedną stronę. Warto więc kupić lub zaopatrzyć się w dodatkową torbę, by rozłożyć ciężar równomiernie.

Podnoszenie ciężkich obiektów

Kiedy po coś sięgamy, nasz kręgosłup rozciąga się. Później to podnosimy i cały ciężar spada na plecy. Regularne powtarzanie tej czynności może mieć bolesne konsekwencje. Powinniśmy zmniejszyć ciśnienie do minimum, a ciężar utrzymywać na wysokości klatki piersiowej.

Share

Dodaj komentarz