13 faktów o daniach instant. Może o tym nie wiesz, ale pustoszą Twój organizm

W ciągu dnia mamy wiele obowiązków. Przez to, często nie mamy czasu na zjedzenie normalnego posiłku. Wtedy z pomocą przychodzą dania w proszku.

Przygotowując je nie trzeba się bardzo natrudzić. Ot zalewamy gorącą wodą, czekamy chwilę i możemy jeść. Są wygodne i tanie, co przemawia na ich korzyść. Jednak jak się okazuje, takie jedzenie jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przed wami 13 powodów przez, które takie dania źle wpływają na nasz organizm:

#1. Konserwanty

Makaron instant ma bardzo długi okres przydatności do spożycia. Wszystko dzięki konserwantom takim jak: TBHQ, który jest produktem ubocznym ropy naftowej. Składnik ten sprawia, że makaron dłużej zachowuje świeżość. Stosowany jest co prawda w niewielkich ilościach, ale nadal jest niebezpieczny dla naszego zdrowia.

#2. Powodują syndrom metaboliczny

Spożywanie dań instant dwa lub więcej razy w tygodniu może doprowadzić do wystąpienia syndromu metabolicznego. Ta choroba związana jest z niewłaściwym poziomem cholesterolu, wysokim ciśnieniem, nadmiarem tkanki tłuszczowej oraz podwyższonym poziomem cukru. Wszystkie te czynniki wpływają na zwiększenie ryzyka wystąpienia cukrzycy, udaru lub chorób serca.

#3. Sód

To co sprawia, że zupki chińskie są takie dobre to sód. Duże ilości sodu. Ten z kolei może uszkodzić nasze nerki, doprowadzić do chorób serca i wielu innych problemów zdrowotnych.

#4. Brak składników odżywczych

Makaron tego typu pochłania wszelkie substancje odżywcze w naszym organizmie. Najbardziej jest to widoczne u dzieci poniżej piątego roku życia.

#5. Ćwiczenia

Nawet jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i dużo ćwiczysz, to nie zauważysz efektów spożywając dania instant kilka razy w tygodniu.

#6. Ciąża

Jedząc dania instant w ciąży, ryzykujesz poronieniem.

#7. Węglowodany

Makaron ten jest stworzony z bielonej mąki pszennej. Jest to przetworzony produkt, który nie ma żadnych wartości odżywczych. Zawiera jednak mnóstwo węglowodanów.

#8. Otyłość

Przez to, że zawierają mnóstwo cukru, soli i oleju roślinnego, a także środki aromatyzujące, produkty instant wywołują nadwagę i otyłość. Dokładnie tak samo jak fast foody.

#9. Utrata włosów

Zupki instant zawierają różne chemikalia, które prowadzą do wypadania włosów.

#10. Glutaminian sodu

Zwany również MSG, znajduje się w praktycznie każdym przetworzonym produkcie. Jest to środek, który wzmacnia smak. Wiele osób jest na niego uczulona, a przypadłość ta objawia się bólem głowy, wysypką i niestrawnością. Badania pokazują, że glutaminian powiązany jest z zachorowalnością na Alzheimera, Parkinsona i stwardnienie rozsiane.

#11. Wzdęcia

Jednym z efektów ubocznych spożywania tego typu dań są wzdęcia.

#12. Problemy z trawieniem

Domowy makaron trawimy w ciągu dwóch godzin. Ten, który znajduje się w daniach instant, znacznie dłużej.

#13. Glikol propylenowy

Jest to produkt syntetyczny, który znajdziemy w szamponach do włosów. Nasz organizm wchłania glikol propylenowy, a przez to osłabia się nasz układ odpornościowy, uszkadzają wątroba, nerki i serce.

Może to czas, aby zrezygnować z dań instant i zacząć jadać zdrowiej?

Share

Dodaj komentarz