Kaczyński ma poważny problem. Kto go zastąpi

„Czy Mateusz Morawiecki powinien być następcą Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS?” – takie pytanie zadano Polakom w najnowszym sondażu SW Research dla serwisu rp.pl. Kaczyński ma twardy orzech do zgryzienia: kto, jeśli nie Morawiecki, powinien zająć stanowisko prezesa PiS po jeśli on sam zdecyduje się na polityczną emeryturę?

O przejęciu schedy po Jarosławie Kaczyńskim mówi się od czasu jego pobytu w szpitalu. Na jego miejsce wskazywano Joachima Brudzińskiego czy Zbigniewa Ziobrę. Natomiast bo ubiegłotygodniowej konwencji komentatorzy na na tapetę wzięli nazwisko premiera Mateusza Morawieckiego.
– Rzeczywiście bardzo wyraźnie jest pokazane, że Mateusz Morawiecki będzie tą twarzą, tym następcą Jarosława Kaczyńskiego – stwierdziła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej.

A co na ten temat sądzą Polacy? Zaledwie co czwarty (25 proc.) ankietowany uważa, że Mateusz Morawiecki powinien być następcą Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS. Większy odsetek (35 proc.) uważa, że nie powinien on obejmować tej funkcji. Największy odsetek (40 proc.) nie ma natomiast zdania w tej kwestii.

– Przeciwnikami tego pomysłu częściej są mężczyźni (36 proc.), osoby powyżej 50 lat (38 proc.), o wykształceniu zasadniczym zawodowym (38 proc.), dochodzie netto od 3001 do 5000 zł (41 proc.) oraz badani z miast od 20 do 99 tys. mieszkańców (36 proc.) – zwraca uwagę w rozmowie z serwisem rp.pl Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Prezes PiS o sobie w polityce: 69 lat to sporo, ale to nie jest jeszcze wiek emerytalny

Tymczasem prezes PiS nie myśli jeszcze o politycznej emeryturze. – 69 lat w polityce to jest oczywiście sporo, ale to nie jest jeszcze wiek emerytalny – przekonywał Jarosław Kaczyński, który w sobotę we Wrocławiu był pytany przez dziennikarzy lokalnych mediów o swojego następcę w PiS.

– Konrad Adenauer zaczynał bycie kanclerzem mając 73 lata, czyli cztery lata więcej niż ja mam dzisiaj. No byli tacy, ja już nie mówię o tym polityku Malezji (Mahathir Mohamad), bo to już jest taki ewenement zupełnie, bo on właśnie został mając 94 lata premierem, ale ja nie sądzę, abym miał taką perspektywę przed sobą – tak długiego i zdrowego życia. Ale 69 lat w polityce to jest oczywiście sporo, ale to nie jest jeszcze wiek emerytalny – powiedział Kaczyński.

– Mogę być prezesem partii krótko, ale mogę być też i dłużej. Kiedy powiem, że już będę rezygnował, albo też jakieś obiektywne powody doprowadzą do tego, że będę musiał zrezygnować, no to oczywiście wtedy ta sprawa stanie. W tej chwili takiego problemu nie ma – dodał.

1

Polacy nie chcą by Mateusz Morawiecki był następcą Jarosława Kaczyńskiego

2

Co zrobi Jarosław Kaczyński?

Źródło:fakt.pl

Share

Dodaj komentarz