IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i lawinami

IMGW wydało w czwartek ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla południowej Małopolski, południowych powiatów woj. śląskiego oraz południowej części woj. dolnośląskiego. W górach mogą wystąpić lawiny. Ostrzeżenia przed intensywnym śniegiem, który może powodować zagrożenie lawinowe wydało także GOPR.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach. Dyrekcja Babiogórskiego Parku Narodowego zaapelowała natomiast do turystów, aby w związku z utrzymującymi się bardzo trudnymi warunkami panującymi na zboczach Babiej Góry, zagrożeniem lawinowym trzeciego stopnia i bardzo silnym wiatrem połączonym z opadami śniegu, słabą widocznością i niską temperaturą, nie wybierali się w najbliższym czasie na babiogórskie szlaki.

W Tatrach ratownicy TOPR ogłosili czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna, a ratownicy odradzają wszelkie wyjścia w góry. – Warunki są bardzo trudne, uniemożliwiające poruszanie się po górach. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin – napisał w komunikacie lawinowym ratownik TOPR Marcin Witek.

IMGW ostrzega także przez znacznym oblodzeniem dróg w woj. lubuskim oraz na zachodzie Wielkopolski.

Źródło: fakt.pl

Share

Dodaj komentarz