Oficjalne: Beata Szydło kandydatką w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Beata Szydło, jak przez ostatnie miesiące spekulowano, została kandydatką Prawa i Sprawiedliwości w nachodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Partia przedstawiła już swoje „jedynki” we wszystkich okręgach wyborczych. Była premier, tak jak zapowiadała, wystartuje ze swojej rodzinnej ziemi.

Beata Szydło została wybrana „jedynką” w 10. okręgu obejmującym swoim zasięgiem województwa małopolskie i świętokrzyskie. Dawna szefowa rządu miała sama zabiegać o tę szansę, wiedząc o spadku swojego znaczenia w polityce krajowej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja, a Prezydent RP musi ogłosić je nie później niż do 25 lutego. Wyborcy w całym kraju zdecydują wtedy o składzie 51-osobowej reprezentacji Polski do unijnego „Sejmu”. Niektóre osoby na liście kandydatów, na które zdecydował się Komitet Polityczny PiS, są sporym zaskoczeniem.

Nikt nie spodziewał się, że z okręgu, w którego skład wchodzi Pomorze Zachodnie i Ziemia Lubuska „jedynką” będzie ulubiony współpracownik Jarosława Kaczyńskiego i szef Ministerstwa Sprawa Wewnętrznych i Administracji, Joachim Brudziński. Oprócz niego w wyborach wystartuje jeszcze dwójka ministrów – Witold Waszczykowski (były szef MSZ i „jedynka” w Łodzi) i Anna Zalewska (szefowa MEN i „jedynka” na Dolnym Śląsku i Śląsku Opolskim).

PiS zawalczy o Parlament Europejski

Jak przekazała mediom rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek (która sama została „dwoją” na Lubelszczyźnie), partia wciąż nie obsadziła wszystkich miejsc na listach.

– Przeanalizowaliśmy wszystkie okręgi i kandydatów, i tych kandydatów mamy więcej niż miejsc, więc potrzebujemy odrobinę czasu, by te listy doprecyzować. Jak tylko one będą zaakceptowane w całości, bo są okręgi takie, które już w zasadzie zostały zaakceptowane w całości, ale chcemy te listy przedstawiać całe – powiedziała posłanka PiS.

Oprócz tego wiemy już, kto został szefem sztabu wyborczego PiS na majowe wybory do PE.

– Eurodeputowany Tomasz Poręba, decyzją Komitetu Politycznego PiS, został jednogłośnie wybrany szefem sztabu w kampanii do Parlamentu Europejskiego – napisała na Twitterze.

Beata Szydło komentuje swoją kandydaturę

Niedługo po zakończeniu decydującego o jej przyszłości posiedzenia KP PiS Beata Szydło rozmawiała z dziennikarzami. Członkini rządu opowiedziała w skrócie o celach partii w PE.

– I wierzę, że ta drużyna zrobi rzeczywiście dobry rezultat, a chcemy w Europarlamencie załatwić dużo ważnych spraw dla Polski, i dlatego jak państwo widzicie, to są naprawdę mocne kandydatury. Pozostałe, które niebawem będą państwu przedstawione, również są mocnymi kandydaturami i naszym celem jest zwycięstwo – i w tych wyborach i tych jesiennych – powiedziała Szydło.

Kandydatury pozytywnie ocenił także Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

– Chcemy zawalczyć o jak najlepszy wynik, nawet nie dla Prawa i Sprawiedliwości, dla Polski, bo to jest ważne, kto będzie nas reprezentował w tym przyszłym Parlamencie Europejskim, który – jak wszystko wskazuje – będzie innym Parlamentem, niż ten dotychczasowy – stwierdził polityk.

Źródło: pikio.pl

Share

Dodaj komentarz