Tak przez lata zmieniała się Jolanta Kwaśniewska. Zdjęcie z młodości to hit

Jolanta Kwaśniewska (63 l.) do świadomości opinii publicznej trafiła, gdy jej mąż objął urząd prezydenta. Wielu Polakom kojarzy się z szykiem, elegancją, ale i oczywiście z działalnością charytatywną. Lecz jaka była przed tym, gdy trafiła na świecznik? Czym się zajmowała, jak wyglądała?

Gdy jej mąż w 1995 roku wygrał wybory na prezydenta Polski, ona stanęła na świeczniku. Kiedy Aleksander Kwaśniewski obejmował urząd, ona musiała zrezygnować z zawodowych obowiązków. Nie miała wyjścia, bowiem musi to zrobić każda pierwsza dama.

Przed tym, jak zamieszkała w Pałacu Prezydenckim, prowadziła agencję nieruchomości. W czasie prezydentury męża firma została oddana w zarząd powierniczy. Po zakończeniu drugiej kadencji Kwaśniewskiego Jolanta wróciła na stanowisko szefa przedsiębiorstwa.

Kwaśniewska kojarzona jest jednak przede wszystkim z działalnością charytatywną. Założyła fundację Porozumienie bez barier, która pomaga ludziom niepełnosprawnym i pokrzywdzonym przez los.

Wokół organizacji narosły niegdyś kontrowersje. Na jaw wyszło, że przy zbieraniu pierwszych środków na funkcjonowanie fundacji Jolanta Kwaśniewska miała wykorzystać wpływy polityczne męża.

W związku z działalnością w fundacji żona Aleksandra Kwaśniewskiego stanęła przed sejmową komisją śledczą w charakterze świadka. Sprawa dotyczyła ewentualnych fałszywych zeznań Aleksandra Żagla i Andrzeja Kuny przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen. Ostatecznie nie stwierdzono nieprawidłowości w funkcjonowaniu fundacji.

Porozumienie bez barier to tylko niewielkie pole, w którym charytatywnie i społecznie działa Kwaśniewska. Za swoje zaangażowanie nierzadko odznaczana była przeróżnymi nagrodami.

Oprócz działalności charytatywnej Jolanta wielu osobom kojarzy się z nienagannym stylem i klasą. Wydała nawet książki na temat dobrych manier i dostała własny program, w którym przybliżała Polakom zasady savoir-vivre’u. Zwłaszcza jeden z instruktaży zapisał się w pamięci telewidzów. Mowa oczywiście o lekcji jedzenia bezy.

1

Jolanta Kwaśniewska urodziła się i studiowała w Gdańsku. Podczas studiów była szefową rady wydziałowej Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Studiowała prawo, a naukę na uczelni zakończyła w 1979 roku. Niedługo później wyszła za mąż.

W listopadzie tego roku Jolanta Kwaśniewska i jej mąż Aleksander będą świętować 40. rocznicę ślubu! Niecałe dwa lata po ceremonii Kwaśniewscy zostali rodzicami. Ich jedyna córka Aleksandra przyszła na świat w lutym 1981 roku.

W wywiadzie dla „Newsweeka” była pierwsza dama przyznała, że podczas prezydentury męża nie było jej łatwo. „Tak naprawdę byłam matką samotnie wychowującą dziecko” – powiedziała i dodawała, że „nawet jak przychodziła niedziela, to Aleksander jadł śniadanie nie z rodziną, a z Moniką Olejnik” podczas rozmowy w radiu.

Mimo że rodzina dla obojga jest najważniejsza, to nie ukrywają, że bywało różnie ze wspólnym spędzaniem czasu. „Pamiętam, że gdy mąż wszedł w politykę, zaczęłam nagle odpowiadać znajomym: ‚Nie, nie przyjdziemy, Olka nie będzie’. Męża właściwie cały czas nie było w domu” – stwierdzała Kwaśniewska.

A jaka była zanim wyszła za mąż za Kwaśniewskiego? Niegdyś, w rozmowie z „Vivą!”, wyjawiła zaskakujący fakt na swój temat. „Nikt nie chce mi uwierzyć, ale byłam chłopczycą” – stwierdziła.

Spodnie, zabawy z chłopakami – taka była jej codzienność. Ponoć gdy pierwszy raz założyła sukienkę, koledzy byli w szoku!

Również mało kto wie, jak Jolanta wyglądała w czasach sprzed prezydentury męża. Zdjęciem młodej mamy podzieliła się kiedyś jej córka, Aleksandra.

Niektórzy mogą mieć kłopot z rozpoznaniem na zdjęciu Jolanty, ale to naprawdę ona! W koszyczku trzyma małą Olę.

Źródło: pomponik.pl

Share

Dodaj komentarz