Nieznane przemówienie Jana Pawła II. Jeszcze nigdy tego nie słyszeliście

Jan Paweł II to jedna najważniejszych postaci w polskiej historii najnowszej. Ukochany przez miliony Polaków papież nadal funkcjonuje w wyobraźni polskiego społeczeństwa jako najlepszy biskup Rzymu w historii. TVP ujawniło właśnie nieznane przemówienie naszego świętego.

Jan Paweł II umarł w 2005 roku, ale nadal jego nauki są obecne w polskim społeczeństwie. Cała Polska płakała po stracie ukochanego papieża. W tym roku obchodzimy 40 rocznicę jego pierwszej pielgrzymki do naszego kraju. W związku z tym TVP ujawnia nieznany dotąd dokument pochodzący z tej wizyty.

Jan Paweł II i jego pielgrzymka do Polski

Wybranie Karola Wojtyłły, pochodzącego z Wadowic polskiego kardynała, na biskupa Rzymu było wydarzeniem, które zaskoczyło wszystkich. Jego pontyfikat pełny był niespodzianek, a nauki, które proponował doprowadziły do wielu zmian w Kościele Katolickim.

Słynna pierwsza pielgrzymka do Polski po historycznym konklawe odbyła się w 1979 roku. Ta wizyta miała ogromny wpływ na katolików w Polsce. Wszyscy znają słynne słowa papieża:”Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Za pośrednictwem TVP pojawiły się nowe fakty dotyczące tej wizyty Jana Pawła II w naszym kraju.

Nieznane przemówienie Jana Pawła II

Wygląda na to, że nie wszystko związane z tą pielgrzymką dotarło do mediów. Dopiero teraz zostało ujawnione przez TVP, że papież podczas tej wizyty przemawiał również do Rady Głównej Episkopatu Polski. Treść tego przemówienia zostało opublikowana i nosi tytuł „Sprawy, które toczą się w Polsce, mają znaczenie światowe”. Te słowa wypowiedział sam papież i należą one do nieznanych wcześniej wypowiedzi Ojca Świętego.

Za odnalezienie i opracowanie tego tekstu odpowiedzialny jest dr Andrzej Grajewski. Uważa, że w tym dokumencie poruszone zostały bardzo istotne kwestie, chociażby relacji Stolicy Apostolskiej z władzami PRL-u. To spotkanie papieża z biskupami było zupełnie spontanicznym wydarzeniem, którego nie było w terminarzu biskupa Rzymu. Odbyło się na Jasnej Górze, najprawdopodobniej między modlitwą Anioł Pański a obiadem o godzinie 14. Na spotkaniu obecni byli: prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, metropolita poznański abp Jerzy Stroba, metropolita krakowski abp Franciszek Macharski, sekretarz generalny KEP bp Bronisław Dąbrowski, metropolita wrocławski abp Henryk Gulbinowicz oraz biskupi: gdański – Lech Kaczmarek i przemyski – Ignacy Tokarczuk.

Publikacja jest szczegółowym zapisem wypowiedzi Jana Pawła II. Można w nim przeczytać słowa papieża, o których nikt nigdy wcześniej nie słyszał.

Źródło: pikio.pl

Share