Oto 7 sposobów na pozbycie się wilgoci z domu. Metoda numer 6 jest tak prosta, że aż zadziwia

Wilgoć to niechciany lokator w wielu domach. Do walki z nią stosuje się różne chemikalia. Mimo wszystko, zawsze pozostaje problem zapachu grzyba, który utrzymuje się przez długi czas.

Problemy z wilgocią powodowane są przez kilka czynników. Często bywa tak, że materiały stosowane w budownictwie i przy wykończeniach mieszkań, sprzyjają jej rozwojowi. Sporo zależy też od pogody i klimatu, a także od tego czy mieszkanie jest odpowiednio wietrzone.

1

Każdy kto kiedykolwiek przebywał w pomieszczeniu wypełnionym wilgocią, wie jaka atmosfera tam panuje. Zaduch i nieciekawy zapach to jednak nie jedyne mankamenty. Takie warunki sprzyjają rozwojowi wszelakiej pleśni i roztoczy, które mają zły wpływ na nasze zdrowie.

2

Kiedy w domu na ścianach i narożnikach zaczynają pojawiać się plamy wilgoci, to całkiem prawdopodobne, że z czasem mieszkańcy zaczną uskarżać się na alergie i problemy z oddychaniem. Na całe szczęście, istnieje kilka metod na walkę z wilgocią w domu. Poniżej znajdziecie listę 7 z nich, które możecie wypróbować zanim sięgniecie po chemię.

3

1. Biały ocet

Ocet to jeden z najlepszych środków, przy pomocy którego możemy pozbyć się rdzy i wilgoci z wnętrza domu. Można użyć go do czyszczenia ścian, ale również odzieży. Ocet ma mocny zapach, więc pewnie zdziwi Was fakt, że bardzo dobrze radzi sobie ze zwalczaniem zapachu stęchlizny w szafie.

Przepis:

  • ½ szklanki octu
  • ¼ szklanki wody
  • 1 butelka ze spryskiwaczem

Zmieszaj ocet i wodę, a następnie przelej je do butelki. Wstrząśnij i spryskaj plamy. Pozostaw tak aż do wyschnięcia. Taki proces powtarzaj kilka razy w tygodniu. Jeśli to nie działa, możesz spróbować dodać więcej octu do mieszanki.

4

2. Otwórz okna

Wywietrzenie pomieszczenia to bardzo prosty sposób na zapobieganie gromadzeniu się pleśni, roztoczy i wielu innych zanieczyszczeń. Cyrkulacja powietrza w domu osusza wilgoć i utrudnia rozwój grzybom i bakteriom.

5

3. Nie maskuj wilgoci

Często zdarza się, że ludzie zakrywają wilgoć meblami. Jest to zły pomysł ze względu na to, że wtedy cyrkulacja powietrza jest utrudniona. Jeśli plama znajduje się w cieniu, a środowisko wokół nie zmienia się, będzie to idealne miejsce dla pleśni.

6

4. Nie susz prania wewnątrz

Jeśli to robisz, pozwalasz wilgoci z ubrań osadzać się na ścianach i meblach. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, wystaw je na balkon lub do ogrodu.

5. Soda oczyszczona

Soda działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczno. Dodatkowo wchłania sporo wilgoci z otoczenia. Możesz spróbować wcierać sodę w miejsca, gdzie wilgoć się pojawiła. Zostaw ją tam na dwie godziny, po czym dokładnie wyszoruj. Możesz również spróbować nasypać sody do miski i umieścić w miejscu gdzie występują problemy.

7

6. Sól morska

Sól to naturalny składnik, który może przyczynić się do zniknięcia wilgoci z Twojego domu. Wsyp ją do małych płóciennych woreczków i umieść tam, gdzie występuje problem. Raz na miesiąc zmieniaj sól w woreczkach.

7. Boraks

Ten środek ma wiele zastosowań w domu. Działa grzybobójczo, ale w przeciwieństwie do wybielaczy, jest bezpieczny dla środowiska. Jedną łyżeczkę rozmieszaj w dwóch litrach wody. Taką miksturę nałóż na plamę i zostaw na 30 minut. Następnie zetrzyj wszystko szmatką.

Share

Dodaj komentarz