Kobieta budzi się z potwornym bólem twarzy. Brakuje jej kawałka skóry, a w dłoni dostrzega sprawcę

Meghan Linsey z Luizjany w USA znana jest szerszej publiczności po tym jak wystąpiła w amerykańskiej edycji „The Voice”.

Jednak kilka tygodni temu 31-latka opublikowała zdjęcia, które bardzo zaniepokoiły jej fanów.

Fresh hair! Thanks Jon Steinick! ?

Gepostet von Meghan Linsey am Donnerstag, 13. Oktober 2016

Wszystko z powodu dziwnej i bardzo źle wyglądającej rany na twarzy artystki. Wyglądało to na coś poważnego.

Sorry if this grosses anyone out, but a lot of people have asked to see updated pictures of my healing, so this is where…

Gepostet von Meghan Linsey am Sonntag, 5. März 2017

Najdziwniejsze okazały się okoliczności w jakich rana powstała.

View this post on Instagram

I know I've been MIA on social media for a while, so I wanted to fill you all in on what's going on. These pics are hard to share, but I think it's important for me to be open with you guys. Everything isn't perfect all of the time. We all go through hard stuff. So, 9 days ago, on February 12, I woke up to a stinging sensation on my face. I looked and in my right hand was a dead spider. Somehow while I was sleeping, a spider had bit me and I had killed it. This scenario is literally on the top of my nightmare list. The stinging was awful and I knew it had to be poisonous. I put the spider in a bag and headed to urgent care. Over the course of the last 9 days, I have experienced the most insane symptoms. From excruciating nerve pain in my face, muscle spasms, full body rash, extreme swelling… etc. It has really been rough. It has been confirmed that I was bit by a brown recluse spider, one of two of the most poisonous spiders in the US. I am still dealing with the wound on my face, but I finally found the right meds to control the nerve pain. I know I'm not out of the woods on this yet, but I am so incredibly grateful for my health and I will never take it for granted again. Your thoughts and prayers are much appreciated. I will be getting back in the studio this week, to work on the new record! I can't wait to finish it. And I can't wait to get back on the road on March 9 & 10- I will be playing in Alaska! And PLEASE, if you live in area where these spiders are, do some research and learn how to protect yourself! I know this is not common at all, but better safe than sorry! Love you all! Xo Meg

A post shared by Meghan Linsey (@meghanlinsey) on

„Obudziłam się z silnym bólem twarzy. Rozejrzałam się i zobaczyłam w dłoni martwego pająka. Musiałam go zabić we śnie, zaraz po tym, jak mnie ukąsił. Ból był nie do zniesienia i wiedziałam, że musiał być toksyczny. Wsadziłam go do torby i natychmiast pojechałam do szpitala.”

Rana zaczęła czernieć a skóra obumierać. Meghan miała także skurcze mięśni i wysypkę na całym ciele.

By przyspieszyć proces gojenia, piosenkarka używała komory hiperbarycznej, w której wykorzystywany jest stężony tlen, który pomaga regenerować skórę.

Brown Recluse Spider Up close!

Gepostet von Hitman Pest Control am Freitag, 20. Mai 2016

Dopiero później kobieta dowiedziała się w jak wielkim była niebezpieczeństwie. Pająk, który ją ukąsił to pustelnik brunatny.

Ten gatunek pająka, obok czarnej wdowy, jest jednym z najniebezpieczniejszych pająków w Stanach Zjednoczonych, a jednocześnie jednym z najbardziej pospolitych.

Na szczęście w ciągu dwóch tygodni Meghan powróciła do zdrowia, a blizna na jej twarzy jest ledwie widoczna.

Share

Dodaj komentarz