Paweł Burczyk o chorobie córki: Tatusiowe czasem pękają

Paweł Burczyk w szczerej rozmowie z Michałem Figurskim opowiedział o opiece nad dzieckiem z zespołem Aspergera. Jego córka Wiktoria została zdiagnozowana przez specjalistów w wieku czterech lat.

Paweł Burczuk przyznał, że o chorobie dowiedzieli się z żoną dopiero po czasie, bo zaniepokoiło ich dziwne zachowanie córki. Dopiero, gdy Wiktoria skończyła cztery lata, udali się po pomoc do specjalisty. Gdy ich dziecko zostało zdiagnozowane, aktor zaczął dużo czytać na temat tego zaburzenia.

– Po pewnym czasie, kiedy zagłębiłem się w temat autyzmu, odkryłem niesamowite rzeczy. Mają swój świat, a my im w nim nie przeszkadzamy. Jedziemy na wycieczkę, a ona zostaje z tyłu. Nie mówię: „Wiktoria, chodź”. Mówię: „Wiktoria, zabierz swoich przyjaciół, przestańcie gadać, a ty pilnujesz, żeby wszyscy tu przyszli” – powiedział w audycji „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

– Nauczyliśmy się wyprzedzać jej myśli. Trzeba trzy razy podkreślić, że coś się zmieni. Nie ma miejsca na niespodzianki. Jak odczuwają złość, to na maksa. Miłość – to na maksa. To jest petarda. Wszystko fruwa, jeżeli coś nie jest zgodne z jej planem – dodał.

Jednocześnie też Paweł Burczyk zachęca rodziców do zwrócenia uwagi na ofertę szkół, których program edukacji jest dostosowany do dzieci wymagającej szczególnej opieki.

– Namawiam rodziców, i mówię to z pełną odpowiedzialnością, do przyjrzenia się szkołom specjalnym, które są fenomenalne. Tam są ludzie z sercem na dłoni, którzy znają te problemy, potrafią zdziałać cuda.

Asperger jest łagodną odmianą autyzmu. Jest to zakłócenie zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych. Innymi słowy, dziecko z zespołem Aspergera może się mimowolnie „wyłączać” podczas interakcji społecznych i wycofywać ze świata. I choć dla Pawła Burczyka rodzina zawsze była priorytetem, to jednak wielu ojców nie jest w stanie sobie poradzić z tak trudnym doświadczeniem.

– Tatusiowie często pękają. Mam niepełnosprawne dziecko, to zostawię pieniążki i uciekam. To jest brak zaufania do samego siebie, do tej siły, która jest w każdym z nas – powiedział w audycji Radia Zet.

Paweł Burczyk to aktor znany przede wszystkim z serialu „13 Posterunek”. Oprócz tego pojawił się również w filmach: „Bilet na Księżyc”, „Ida” oraz „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.

Źródło: gwiazdy.wp.pl

Share

Dodaj komentarz