Pola Raksa w pełnych goryczy słowach podsumowała swoją karierę. Poruszające wyznanie kultowej aktorki

Pola Raksa zyskała sławę w latach sześćdziesiątych. Była nie tylko niezwykle zdolna i ambitna, lecz także zjawiskowo piękna. Wróżono jej międzynarodową karierę. Aktorka po latach podsumowała swoją karierę i nie szczędziła gorzkich słów. Poruszające wyznanie legendy polskiej sceny rzuca zupełnie nowe światło na przemysł filmowy.

Pola Raksa to prawdziwa ikona polskiego kina. Trudno było przejść obojętnie wobec jej niekwestionowanego talentu i wyjątkowej urody. Przyciągała spojrzenia męskiej części publiczności i wzbudzała zazdrość pań. Po latach opowiedziała o rozwoju swojej kariery. Czy potoczyła się zgodnie z planem aktorki? Przekonajmy się.

Pola Raksa w gorzkich słowach podsumowała swoją karierę aktorską

Świat leżał u jej stóp. Chociaż początkowo grała głównie ładne i dość naiwne postacie kobiece, niedługo później jej kariera nabrała tempa. Mogliśmy ją podziwiać w Popiołach Andrzeja Wajdy, Rękopisie znalezionym w Saragossie Wojciecha Hasa czy Panience z okienka w reżyserii Marii Kaniewskiej. Wróżono jej wielką karierę, jednak ona po latach wycofała się z życia publicznego. Dlaczego podjęła taką decyzję?

– Żaden aktor nie godzi się chętnie na ograniczenie swego emploi. Mnie takie ograniczenie spotkało już w początkach pracy zawodowej — cytuje Polę Raksę portal film.interia.pl.

Aktorka dodała również, że film jest zdominowany przez mężczyzn i nie wydaje jej się, by miało się to zmienić. Według aktorki reżyserzy nie mają pomysłów na ciekawe kobiece role.

Polskie kino to męskie kino?

Pola Raksa twierdziła, że polskie kino jest zdominowane przez męskie role i wciąż brakuje intrygujących postaci kobiecych. Chociaż kobiety stanowią ponad połowę społeczeństwa, ich praca, pasja i zaangażowanie wciąż nie są doceniane. Chociaż wywiad, który udzieliła Pola Raksa pochodzi z 1993 roku, wciąż musimy sporo nadrobić, jeśli chodzi o kobiety w polskim kinie. Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie dyskusja dotyczące kobiet w polskim kinie stanie się coraz głośniejsza.

– Dziś wiem, jak ważne jest znalezienie czegoś, co pasjonuje, niesie satysfakcję i radość. Ale gdybym dostała propozycję, która mogłaby zainteresować mnie jako aktorkę, to natychmiast znalazłabym się przed kamerą — cytuje aktorkę portal film.interia.pl.

Pola Raksa po raz ostatni pojawiła się na szklanym ekranie w 1993 roku, w filmie Uprowadzenie Agaty. Jak sądzicie, czy ikona polskiego kina wróci jeszcze na plan filmowy?

Pola Raksa twierdziła, że polskie kino jest zdominowane przez męskie role i wciąż brakuje intrygujących postaci kobiecych.

Źródło: lelum.pl

Share

Dodaj komentarz