Likwidacja Funduszu Kościelnego i nie tylko. Nowacka wkurza Kościół

Likwidacja Funduszu Kościelnego, finansowanie religii i mnóstwo innych pomysłów. Barbara Nowacka wraz ze swoją Inicjatywą Polską proponuje zmiany, które na pewno nie spodobają się duchownym. Czy Polacy poprą przepisy odbierające Kościołowi fortunę?

Barbara Nowacka jest liderką Inicjatywy Polskiej, która w poprzednich wyborach samorządowych połączyła swoje siły z Koalicją Obywatelską. Ugrupowanie lewicowej działaczki ma jednak znacznie bardziej „radykalne” poglądy na temat finansowania Kościoła niż Platforma Obywatelska czy Nowoczesna, choć ta druga ponoć jest bardziej zainteresowana rozdziałem Kościoła od państwa.

Likwidacja Funduszu Kościelnego i nie tylko

Inicjatywa Polska wraz z Barbarą Nowacką oraz Dariuszem Jońskim proponują odebranie Kościołowi prawdziwej fortuny. Stowarzyszenie zamierza złożyć projekt ustawy o świeckim państwie, która pozbawiłaby Kościół katolicki w Polsce milionów złotych.

O pomysłach Inicjatywy Polskiej opowiedział Dariusz Joński, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci formacji Barbary Nowackiej. Wskazał liczne przywileje Kościoła takie jak zwolnienie z podatków, niezależność w nauczaniu religii w szkołach oraz olbrzymie finansowanie z publicznych środków.

– Kościół jest zwolniony z podatków, na nauczanie religii w szkołach de facto nie ma wpływu ani dyrektor szkoły, ani kurator. Ale przede wszystkim w tym projekcie chcemy się skupić na finansowaniu Kościoła, w tym finansowaniu lekcji religii. Uważamy, że lekcje religii mogłyby zostać w szkołach, nam to nie przeszkadza, ale powinny być finansowane przez Kościół – mówi Joński w wywiadzie dla PAP.

Joński podkreśla, że niezbędna jest likwidacja Funduszu Kościelnego. Inicjatywa Polska domaga się również odebrania Kościołowi przywileju zwolnienia z kosztów składek ubezpieczeniowych.

– Nie może być tak, że jeden Kościół jest uprzywilejowany kosztem innych grup społecznych. To są publiczne pieniądze i chcemy rozpocząć poważną debatę w Polsce na temat finansowania polskiego Kościoła – dodaje Joński.

Kościół i miliardy złotych

Kościół rocznie kosztuje państwo polskie miliardy złotych. To poważne obciążenie budżetu państwa, które według Inicjatywy Polskiej jest niczym nieuzasadnione. Politycy formacji Barbary Nowackiej są oburzeni faktem, że państwo finansuje również uroczystości kościelne.

Właśnie dlatego Inicjatywa Polska będzie zbierać podpisy tych Polaków, którzy domagają się świeckiego państwa. Być może do akcji dołączy się Robert Biedroń, dla którego likwidacja Funduszu Kościelnego i innych przywilejów duchownych jest kluczowa.

– Mówimy o kwotach wielu miliardów złotych rocznie przekazywanych na polski Kościół, to uważamy, że ta dyskusja powinna się rozpocząć. My jesteśmy do niej poważnie przygotowani, stąd też ten projekt, stąd też będzie zbiórka podpisów, żeby poważnie na ten temat porozmawiać – komentował Joński.

Źródło: pikio.pl

Share

Dodaj komentarz