Kolejne ważne zmiany w 500 plus. To już oficjalne, prezydent podpisał ustawę

„500 plus” przechodzi kolejną, niezwykle ważną metamorfozę, z której na pewno ucieszą się wszystkie rodziny. Prezydent właśnie podpisał ustawę, po której wprowadzone zostaną kolejne, niezwykle ważne zmiany.

500 plus to program rządowy, poprzez który zapomogę finansową otrzymuje wiele rodzin w Polsce od 2016 roku. W tym roku partia rządząca zapowiedziała wprowadzenie rozszerzenia świadczenia, a teraz prezydent oficjalnie podpisał ustawę.

500 plus będzie rozszerzone. Zmiany w programie świadczeń

Do tej pory świadczenie otrzymać można było dopiero na drugie i każde kolejne dziecko wychowywane w rodzinie. Obecnie dodatkowe 500 złotych z budżetu państwa będzie można pobierać także na pierwsze dziecko. Dodatkowo prawo do świadczenia będą miały także pociechy z placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Do tej pory 500 plus na pierwsze dziecko można były otrzymać jedynie, jeśli dochody na głowę w gospodarstwie domowym nie przekraczały pewnego pułapu. Było to dokładnie – 800 złotych netto na jednego domownika, a w przypadku rodziców dzieci niepełnosprawnych próg wynosił 1200 zł. Po nowelizacji, 500 plus ma przysługiwać każdemu dziecku, które nie osiągnęło 18 roku życia.

Według znowelizowanej ustawy, mamy trzy miesiące od urodzin dziecka na złożenie wniosku o otrzymanie świadczenia. Świadczenie będzie przysługiwać teraz od dnia narodzin, a nie od miesiąca, jak było w poprzedniej wersji ustawy.

Znowelizowana ustawa umożliwia także przyznanie świadczenia drugiemu rodzicowi dziecka, w razie śmierci tego rodzica, który składał wniosek.

Wnioski na nowych zasadach można składać już od 1 Lipca 2019 w wersji elektronicznej i od 1 sierpnia w wersji papierowej.

Andrzej Duda komentuje podpisaną ustawę

Prezydent po podpisaniu nowelizacji ustawy 500 plus podzielił się swoim komentarzem z mediami.

– Kolejne pieniądze budżetowe trafią bezpośrednio do polskich rodzin wychowujących dzieci. Każda rodzina wychowująca dziecko otrzyma wsparcie od państwa – skomentował.

Andrzej Duda przyznaje, że jego celem i ambicją było poprawienie jakości życia polskiej rodziny. Ta myśl kierowała nim kiedy podpisywał ustawę uchwaloną przez parlament.

– Zawsze mówię, że jeśli będę mógł usłyszeć na koniec swojej prezydenckiej służby, od zwykłej polskiej rodziny, że ta jakość życia się podniosła […] to uznam, że główny cel, jaki mi przyświecał został zrealizowany – stwierdził Duda.

Obecny prezydent przyznaje, że jest bardzo zadowolony ze swojej decyzji i podjęcie jej przybliżyło go do celu, jaki sobie postawił podczas obecnej prezydentury.

Źródło: pikio.pl

Share

Dodaj komentarz