Kosmiczna wpadka w „Wiadomościach”. Holecka twierdzi, że Księżyc to planeta

Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun – recytują planety w Układzie Słonecznym dzieci już w podstawówce. Jednak Danuta Holecka, prezenterka TVP chyba nie uważała na przyrodzie. Wśród planet, jednym tchem wymienia też… Księżyc.

Podstawową budowę wszechświata uczniowie poznają w okolicach szóstej klasy. W podstawówce uczą się nazw planet w Układzie Słonecznym, którego skład nie zmienia się zbyt często.

Ostatnia taka zmiana miała miejsce w 2006 roku, kiedy z Układu wykluczono Plutona, a w jego składzie zostało już tylko 8 planet. Jak widać dla prezenterki wiadomości TVP1 to ewidentnie za mało. Danuta Holecka dorzuciła do ‚ósemki’ jeszcze Księżyc, a co.

Lekcja astronomii według TVP

2 września w wieczornym wydaniu wiadomości pojawił się materiał na temat Zlotu Miłośników Astronomii Delta Optical AstroShow 2018, który odbył się w miniony weekend w Gniewie.

Jowisz, Saturn, Mars, Neptun, Uran oraz Księżyc – nazwy planet znane są wszystkim – rozpoczęła zapowiedź materiału prezenterka.

Widać Danuta Holecka do miłośników astronomii nie należy.

Księżyc to nie planeta

Księżyc oczywiście nie jest planetą, tylko naturalnym satelitą Ziemi, a Danuta Holecka popełniła sporą gafę. W skład naszego Układu Słonecznego wchodzą cztery planety gazowe – Jowisz, Saturn, Uran i Neptun oraz cztery skaliste – Merkury, Wenus, Ziemia i Mars.

Od 2006 roku do Układu Słonecznego należy także 9 planet karłowatych. 12 lat temu dołączył do nich Pluton.

Jarosław Gowin vs astronomia

Co ciekawe, całkiem niedawno Jarosław Gowin usunął astronomię z listy dyscyplin naukowych. Na to miano według ministerstwa zasługuje za to…teologia. Wpadka w TVP to jeden z pierwszych dowodów na to, że decyzja powinna być chyba jeszcze raz przemyślana.

źródło:buzz.gazeta.pl

Share

Dodaj komentarz