Zespół Budka Suflera prosi o wsparcie. Choroba Romualda Lipki

Bardzo smutne wieści. Zespół Budka Suflera poinformował, że założyciel legendarnej grupy, Romuald Lipko, ma raka. Informację o chorobie muzyka przekazano fanom za pośrednictwem Facebooka. Lipko przebywa w klinice w Niemczech.

– Romek Lipko, jeden z najważniejszych twórców polskiej muzyki rozrywkowej ostatniego półwiecza, kreator drogi muzycznej Budki Suflera, nasz przyjaciel, walczy z chorobą nowotworową – przekazał na swoim profilu zespół.

„Dziennik Wschodni” twierdzi, że Lipko usłyszał diagnozę kilka tygodni temu. Muzyk trafił do warszawskiego szpitala, a ostatnie dwa tygodnie spędził w klinice w Magdeburgu.

Bez ostrzeżeń i gróźb…Romek Lipko, jeden z najważniejszych twórców Polskiej muzyki rozrywkowej ostatniego półwiecza,…

Posted by Budka Suflera on Tuesday, July 9, 2019

– Nie nam muzykom relacjonować działania medycyny na najwyższym poziomie, ale zrozumieliśmy jedno. Jest realna szansa zwycięstwa w tej jakże trudnej walce, a stan ducha naszego kolegi jest czynnikiem niezwykle ważnym – dodają członkowie zespołu. Muzycy poprosili fanów zespołu o wsparcie. – Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którym piosenki Romka sprawiły kiedykolwiek radość o choćby malutki, ale szczery gest wsparcia, o króciutką, życzliwą myśl, o pełne uśmiechu wspomnienie samego siebie słuchającego Jego muzyki… – czytamy na stronie internetowej.

Reaktywacja Budki Suflera

W maju 2019 roku, Budka Suflera ogłosiła swój powrót na scenę po 5 latach nieobecności. Muzycy odwiedzili też jedno z nowojorskich studiów, gdzie nagrywali materiał na kolejną płytę. Grupa ma zaplanowaną trasę koncertową na jesień: 29 września spotka się z fanami w krakowskiej Tauron Arenie, a potem odwiedzi kolejno: Warszawę (2 października), Poznań (5 października), Gdańsk (11 października), Wrocław (13 października), Szczecin (20 października) oraz Katowice (25 października).

Historia Budka Suflera

Budka Suflera to jeden z najbardziej znanych polskich zespołów rockowych w historii. Zespół powstał w 1974 roku, choć początki działalności zespołu sięgają jeszcze 1969 roku, kiedy to swoje pierwsze próby odbywali Krzysztof Cugowski wraz z Krzysztofem Brozim, Januszem Pędziszem i Jackiem Grunem. Wylansowali w swojej historii takie hity jak „Jolka, Jolka”, „Takie tango” czy „Nie wierz nigdy kobiecie”. Grupa, zakończyła swoją działalność w 2014 roku po czterech dekadach obecności na scenie. W 2019 roku ogłosiła powrót na scenę.


Source: youtube.com

Kim był Romuald Lipko?

Lipko urodził się 3 kwietnia 1950 roku. Muzyk był jednym z założycieli legendarnego polskiego zespołu Budka Suflera. Współpracował z wieloma polskimi wokalistkami. Pisał piosenki m.in. dla Anny Jantar, Urszuli, Ireny Jarockiej, Zdzisławy Sośnickiej, Izabeli Trojanowskiej, Barbary Sikorskiej, Ireny Santor, Maryli Rodowicz, Eleni.

W 2015 roku założył zespół Romuald Lipko Band, w skład którego weszli m.in. Izabela Trojanowska, Felicjan Andrzejczak oraz Grzegorz Wilk. Rok później Lipko zainwestował w biznes alkoholowy, zakładając spółkę Muzyczne Alkohole, która na początku 2017 roku wprowadziła na rynek wódkę marki „Jolka, Jolka pamiętasz”.

Źródło: fakt.pl

Share